Fot. SC UkrOboronProm.

Pierwszy udany test nowej ukraińskiej rakiety manewrującej Neptun [WIDEO]

W dniu 30 stycznia br. państwowy koncern zbrojeniowy SC UkrOboronProm poinformował, że z udziałem Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksandra Turczynowa, przeprowadzono pierwszy udany test nowej ukraińskiej rakiety manewrującej Neptun, która została opracowana przez biuro konstrukcyjne DKKB ?Łucz?.

We wtorek, 30 stycznia br. państwowy koncern zbrojeniowy SC UkrOboronProm poinformował o pierwszym udanym teście nowej ukraińskiej rakiety manewrującej Neptun, która została opracowana przez biuro konstrukcyjne DKKB ?Łucz? z Kijowa. W teście brał udział Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksandr Turczynow.

Jak podkreśla komunikat prasowy, pierwszy test w locie wykazał, że Neptun jest w stanie precyzyjnie razić cele, zarówno lądowe, jak i morskie. Przetestowano również cechy charakterystyki lotu i eksploatacji rakiety manewrującej.

Test został skomentowany przez prezydenta Petro Poroszenkę, który powiedział:

Rakieta manewrująca [przeznaczona dla] ukraińskich wojsk lądowych po raz pierwszy przetestowana może zdecydowanie razić lądowe i morskie cele dla obrony kraju. UkrOboronProm nadal działa na wzmocnienie zdolności obronnych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Fot. SC UkrOboronProm.

Jak powiedział Ołeksandr Turczynow, Neptun został opracowany w kooperacji państwowego biura konstrukcyjnego z Kijowa i prywatnych przedsiębiorstw. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, która nadzoruje programy rakietowe, postawiła przed konstruktorami zadanie opracowania rakiety manewrującej odpalanej nie tylko z wyrzutni lądowej, ale również ma być przenoszona przez okręty wojenne i samoloty. Turczynow podkreślił jednocześnie, że zasięg Neptuna nie narusza międzynarodowych porozumień podpisanych przez Ukrainę w zakresie tego typu uzbrojenia:

To bardzo ważne wydarzenie dla Ukrainy, ponieważ po całkowitym rozbrojeniu armii ukraińskiej, zgodnie z Memorandum Budapesztańskim, żaden pojedynczy pocisk rakietowy nie pozostał w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Dzisiejsze testy otworzyły nowy etap programu rakietowego, zgodnie z którym nasze siły zbrojne muszą otrzymać potężne i efektywne pociski manewrujące, które mogą precyzyjnie uderzyć we wrogie cele na duże odległości. ? powiedział Turczynow.

Według dostępnych informacji konstrukcja Neptuna została oparta o mniejszą rakietę przeciw-okrętową Zwiezda Ch-35 Uran (w kodzie DIA/NATO: SS-N-25 Switchblade), opracowaną jeszcze w czasach ZSRR jako odpowiednik amerykańskiego AGM-84/RGM-84/UGM-84 Harpoon. Ukraińska rakieta ma 5,05 metra długości i jest odpalana z kontenera startowego o wymiarach 5,3 x 0,6 x 0,6 metra. Ukraińcy zastosowali bezwładnościowy (inercyjny) system naprowadzania, w fazie terminalnej zastępuje go aktywny seeker, który naprowadza rakietę na cel, a jej lot jest korygowany również poleceniami radiowymi. Pierwsze informacje o Neptunie pojawiły się w połowie 2016 roku.

WIDEO:

Źródła:

ukroboronprom.com.ua: ????? ???????????? ??????????? ???????? ?????? ??? „???? „???” ???????? ???????

defence-blog.com: Ukraine conducts successful flight test of Neptun cruise missile

Czytaj także:

Ukraina ujawniła wyrzutnię rakiet balistycznych Grom-2 [FOTO]

Ukraina: Nowy radar dozoru AESA 3D typu 80K6T gotowy do testów [WIDEO]

Ukraińcy zakończyli testy zmodernizowanego BMP-1UMD [WIDEO]

Ukraina: Pierwsza publiczna prezentacja modułowego karabinku WAC-47 [FOTO+WIDEO]

BTR-4MW1 ? nowy wariant ukraińskiego transportera opancerzonego [FOTO]

Strażnik ? ciężki bojowy wóz wsparcia z Ukrainy

Fantom-2 ? ukraiński pojazd bezzałogowy z pociskami rakietowymi [FOTO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.