F-35A Lightning II w bazie lotniczej Nellis. / fot. U.S. Air Force.

Piętnaście myśliwców F-35A uziemionych z powodu usterki

W dniu 16 września br. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) poinformowały o uziemieniu trzynastu swoich myśliwców wielozadaniowych F-35A Lightning II oraz dwóch maszyn tego typu, należących do Królewskich Norweskich Sił Powietrznych.

W piątek, 16 września br. piętnaście myśliwców 5. generacji F-35A Lightning II, stacjonujących w bazach lotniczych: Hill (Utah), Luke (Arizona) i Nellis (Nevada) zostało uziemionych po wykryciu faktu kruszenia i złuszczania się przewodów chłodzących wewnątrz zbiorników paliwowych maszyn.

Rzeczniczka USAF, Ann Stefanek powiedziała, że problem wadliwych części dotyczy jednego z dwóch podwykonawców Lockheed Martin, dodając, że został wykryty wcześnie i nie stanowi zagrożenia. Jednak w przypadku uszkodzenia w czasie eksploatacji przewodów, do chłodziwa mogłoby się dostać paliwo lotnicze i zanieczyścić je. Inżynierowie rozpoczęli prace nad zlikwidowaniem problemu, a do tego czasu 15 myśliwców, w których wykryto problem, pozostanie uziemionych.

Hill, Luke, Nellis AFB, USA

Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

Problem dotyczy 13 samolotów, należących do USAF oraz 2, które w niedalekiej przyszłości trafią na wyposażenie Królewskich Norweskich Sił Powietrznych (Luftforsvaret; RNoAF) i pozostających w USA, gdzie ich piloci przechodzą szkolenie. Oprócz maszyn dostarczonych wojsku, defekt odkryto również w 42 samolotach pozostających jeszcze w linii produkcyjnej w zakładach Lockheed Martin w Fort Worth (Teksas), co łącznie daje 57 maszyn z usterką.

Informacja o usterce pojawiła się półtora miesiąca po ogłoszeniu wstępnej gotowości bojowej (Initial operational capability; IOC) F-35A w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych przez 34. Eskadrę Myśliwską (34th Fighter Squadron; 34FS) z bazy lotniczej Hill (czytaj więcej: USAF: Pierwsza eskadra F-35A osiągnęła gotowość bojową).

Czytaj także:

MBDA dostarczy pociski ASRAAM dla brytyjskich F-35

F-35A Lightning II zestrzelił drona

Brytyjczycy sformują pięć eskadr wyposażonych w F-35

Amerykańskie F-35 trafią do Japonii

Oblot izraelskiego F-35I Adir

F-35 wyruszą do walki z islamistami?

Kolejna eskadra USMC z F-35B

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.