Piotr Langenfeld ?Ci szaleni Polacy? – recenzja

Co by było gdyby historia końca największego konfliktu wszech czasów potoczyła się zupełnie inaczej? Większość ?historii alternatywnych? to tylko filozoficzne bajdurzenie, mało prawdopodobne zdarzenia na które większość osób machnie ręką bądź popuka się w czoło. Inaczej jest z serią książek ?Czerwona Ofensywa? Piotra Langenfelda, której najnowsza część właśnie pojawiła się na rynku. Autor ?Ci szaleni Polacy? przenosi nas do świata, w którym wojska gen. Pattona i gen. Andersa jesienią 1945 roku prą na wschód wyzwalając Polskę spod sowieckiej okupacji, a więc, co by było gdyby??

Jest to czwarta książka z serii, po ?Czerwonej Ofensywie?, Kontrrewolucji? i ?Planie Andersa?, w których Armia Czerwona nie zatrzymuje się po pokonaniu III Rzeszy w Berlinie, ale zdradziecko uderza w aliantów zachodnich. ?Ci szaleni Polacy? rozpoczyna się w październiku 1945 roku, kiedy to armie amerykańskie, polskie i brytyjskie przekraczają od południa linię Odry, próbując zamknąć w ogromnym kotle wojska sowieckie w Niemczech, Belgii i Francji, odcinając je od linii zaopatrzenia, biegnących przez Polskę. Celem wojsk gen. Władysława Andersa, w tym spadochroniarzy gen. Stanisława Sosabowskiego i ich zachodnich sojuszników jest wyparcie Armii Czerwonej z terytorium przedwojennej Rzeczypospolitej, wsparcie dla zbrojnego podziemia antykomunistycznego (m.in. 5. Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunta Szendzielarza ps. ?Łupaszka?) oraz osądzenie moskiewskich marionetek z Bolesławem Bierutem, Jakubem Bermanem i Władysławem Gomułką na czele. Tymczasem w Związku Sowieckim u stery władzy stoi Ławrientij Beria, a Stalin i Żukow zostają zamordowani? Tyle jeśli chodzi o wielką politykę.

Na płaszczyźnie mikro wracają znani z poprzednich części tetralogii ?Czerwona Ofensywa? bohaterowie: major Jan Węgliński, porucznik Chris Walker czy porucznik Różewiecki. Ich losy są rzucone pomiędzy Bawarię, Dolny Śląsk aż po Toruń czy Warszawę. Poza główną areną powieści, czyli zachodnią i centralną Polską, autor przenosi nas także do Moskwy, Waszyngtonu, na Kaukaz czy nawet Daleki Wschód.

Najnowsza książka Piotra Langenfelda to połączenie wojennej zawieruchy, znanej z poprzednich części, z wątkiem szpiegowskim i miłosnym (powiązanymi ze sobą), polityką zza drzwi kremlowskich i siedzib generalicji zachodniej. Ta pierwsza całkowicie dominuje i jest ukazana, zarówno z perspektywy aliantów, jak i Sowietów. Widzimy tragedie całych batalionów na froncie, ale także osobiste porażki poszczególnych bohaterów, gdzie czasem ciężko odróżnić ?dobrych? od ?złych?.

?Ci szaleni Polacy? zdumiewa realizmem postaci. Nie mamy tu ?superbohaterów?, którzy dzielnie stawiają opór czerwonej nawale ze wschodu. Główne postacie są zwyczajne do szpiku kości i popełniają błędy, czasem też i te kardynalne. W przypadku ?słynnych postaci? historycznych, widzimy je jak wprost wyrwane z kart publikacji naukowych i biograficznych: generał Patton, który ma cięty język i zawsze mówi co myśli czy podejrzliwy Beria, nieodnajdujący się w roli ?przewodniczącego? w schedzie po Stalinie, zawsze wolał pozostawać w cieniu.

Powieść Piotra Langenfelda to pozycja przede wszystkim dla fanów serii ?Czerwona Ofensywa?. Mogę ją polecić także nieznającym autora, gdyż świetnie wprowadza w klimat i zachęca do zapoznania się z wcześniejszymi częściami. Czwarta i ostatnia powieść z serii dopina ją i zamyka, prezentując czytelnikowi? no właśnie? Musicie przeczytać resztę sami.

PIOTR LANGENFELD – dziennikarz i pisarz; współpracował z pismami ?Militaria XX wieku?, ?Armia?, ?Broń i amunicja?, a także z portalem Wirtualna Polska. Dwukrotnie przebywał w Afganistanie z US Army jako korespondent wojenny przydzielony do 25. Dywizji Piechoty i 10. Dywizji Górskiej w prowincjach Chost i Logar. Prezes Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka zajmującego się propagowaniem i rekonstrukcją historii armii USA w czasie drugiej wojny światowej.

Czytaj także:

Plan Andersa, Piotr Langenfeld

Kontrrewolucja, Piotr Langenfeld


Ci szaleni PolacyAutor: Piotr Langenfeld

Tytuł: Ci szaleni Polacy

Wydawnictwo: WarBook

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-64523-51-9

Liczba stron: 396

Format: 14,4 x 20,7 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.