Piotr Langenfeld „Scenariusz Chaosu. Na Dzikich Polach” – recenzja

Ponad szarą codziennością przeciętnych obywateli toczy się wielka gra. Bezwzględna rywalizacja możnych świata o pieniądze i władzę. Brutalna wojna, z której ofiary nie zdają sobie sprawy, dopóki nie zostaną w nią wplątane.. jedną z nich jest główny bohater powieści Piotra Langenfelda, policjant Adam Thomal.

3 czerwca br. nakładem Wydawnictwa Warbook na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna książka cenionego przeze mnie pisarza Piotra Langenfelda. Najnowsze dzieło autora pod wymownie brzmiącym tytułem „Scenariusz Chaosu. Na Dzikich Polach” stanowi kontynuację losów głównego bohatera cyklu – Scenariusz Chaosu, Widowisko — ambitnego policjanta CBŚP Adama Thomala.

Po dramatycznych i przepełnionych akcją wydarzeniach, jakie miały miejsce w poprzedniej części cyklu Adam Thomal zostaje włączony do ekipy stróżów prawa i wysłany wraz z nią na Ukrainę. Jego zadaniem będzie prowadzenie działalności instruktażowo-doradczej wspierającej miejscowe służby. Misja tego młodego i wciąż ambitnego policjanta oraz odniesiony niedawno sukces zbiegają się z nadchodzącą wielkimi krokami wizytą „Pierwszego” (czyt. Prezydenta Polski) na Ukrainie.

Wizyta polskiej delegacji ma mieć na celu wsparcie borykającego się z iście potężnymi niepokojami społecznymi i targanego wojną na wschodzie kraju sąsiada. Sfrustrowani niespełnionymi obietnicami i władzą potężnych oligarchów weterani cały czas trwającej wojny wychodzą na ulice.. utrzymaniu spokoju nie pomaga też rosyjska koncentracja wojsk tuż na granicy, która może oznaczać właściwie tylko jedno.

Wydaje się, że za chwilę na Ukrainie rozpęta się prawdziwe piekło! Polacy podejmują się błyskotliwej, ale i wyrachowanej misji mającej odciągnąć Ukrainę znad przepaści. Zaplanowane zostaje szereg spotkań — do świty prezydenta dołączony zostaje nie kto inny jak główny bohater Adam Thomal.

Jaki cel mają wrogowie? Czy uda im się wykonać powierzoną im misję? Jaki udział w tym całym koszmarze będzie miał nasz bohater? Czy nie opuści go szczęście i tym razem też wyjdzie z opresji bez szwanku? Tradycyjnie na te i wiele innych pytań musicie opowiedzieć sobie sami czytając najnowszą część cyklu Adam Thomal.

Opinia?

„Scenariusz Chaosu. Na Dzikich Polach” to kolejna wyśmienita pozycja książkowa, która ukazała się za pośrednictwem Wydawnictwa Warbook. Zabierając się do lektury najnowszego dzieła autora miałem naprawdę wygórowane oczekiwania. Ostatnia część cyklu – czyli Scenariusz Chaosu — postawiła poprzeczkę na bardzo wysokim poziomie.

Na łamach ponad 360 stronicowej lektury autor ukazuje świat, który pomimo bycia fikcyjnym, bardzo przypomina czasy, w których żyjemy. Istotnym elementem całości, który bez wątpienia przyciągnie uwagę każdego czytelnika, jest dynamiczna i drapieżna okładka, która sama w sobie może zachęcić do lektury.

Ciekawym aspektem lektury było urozmaicenie układu zdarzeń w oparciu o doświadczenia nie tylko Adama Thomala, ale i licznych bohaterów drugoplanowych. Czytelnik może spojrzeć na świat nie tylko z perspektywy głównego charyzmatycznego bohatera, lecz także m.in. prezydenta Polski, dobrze znanych mu z poprzedniej części operatorów Formozy, Kamila „Monsignore” i jego towarzysza broni „Muchę” oraz zapomnianego przez własny kraj bohatera wojennego pułkownika Zdaniłowa.

Kolejnym elementem wpływającym na mój pozytywny odbiór lektury jest bez wątpienia ciekawe ukazanie łączących się z czasem w jedną wielką całość wątków z różnych miejsc akcji. Oprócz głównego wątku Ukraińskiego, mamy możliwość spojrzenia na wydarzenia z misją wywiadu w Szwecji czy trasą ciężarówki z tajemniczym ładunkiem przez Polskę.

Wskazana powyżej mnogość bohaterów oraz miejsc akcji nie wpływa negatywnie na doświadczenie czytelnika w odbiorze lektury. Trochę inaczej było w przypadku drugiej części – na szczęście tym razem autor nie dokonał tych samych błędów. Przejścia pomiędzy wątkami i bohaterami zastosowane przez autora są naprawdę przemyślane i sprawnie przeprowadzone – nie wprowadzają trudnego do opanowania chaosu informacyjnego.

Podsumowując! Najnowsze dzieło Piotra Langenfelda pt. „Scenariusz Chaosu. Na Dzikich Polach” to bez wątpienia najlepsza część całego cyklu Adam Thomal. Powieść przypadnie do gustu zarówno wielbicielom gatunku politicial-fiction, jak i twórczości autora oraz osobom szukającym soczystych wątków sensacyjno-kryminalnych.

Serdecznie polecam!


Autor: Piotr Langenfeld

Tytuł: Scenariusz Chaosu. Na Dzikich Polach

Wydawnictwo: Warbook

Oprawa: Oprawa miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2020

ISBN: 978-83-65904-74-4

Liczba stron: 368

> > > Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.