Piotr Langenfeld „Scenariusz Chaosu” – recenzja

14 sierpnia br. na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna książka cenionego przez czytelników za stworzenie dzieła jakim jest cykl „Czerwona ofensywa” dziennikarza i pisarza Piotra Langenfelda. Nowa powieść pod tytułem ?Scenariusz Chaosu? to dobrze wstrząśnięta mieszanka zwykłego życia, wielkiej polityki, gry wywiadów  oraz ściśle tajnych akcji sił specjalnych.

?Scenariusz Chaosu? to kontynuacja losów funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, Adama Thomala. Czytelnicy śledzący twórczość Piotra Langenfelda i działalność Wydawnictwa Warbook bez wątpienia będą zaznajomieni z tą postacią, którą pamiętają z wydanej w 2017 roku powieści pod tytułem ?Widowisko”.

Oficer Adam Thomal po jednej ze spektakularnych i medialnych akcji Centralnego Biura Śledczego zostaje odstawiony na boczny tor i wysłany na przymusowy urlop. Chcąc ochłonąć po niedawnej, niezwykle niebezpiecznej akcji, Thomal za namową swojej pięknej partnerki – jednej z wielu, jak to przystało na tego kobieciarza – wyjeżdża na urlop do Egiptu, czyli miejsca w którym aż roi się od urlopowiczów z kraju nad Wisłą.

Niestety w czasie lotu do Hurghady – miasta we wschodnim Egipcie na wybrzeżu Morza Czerwonego – samolot na pokładzie którego znajduje się główny bohater wraz ze swoją partnerką podróży zostaje uprowadzony przez „terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS)” na lotnisku docelowym. Terroryści nie działają pod wpływem zwykłego impulsu, lecz skrzętnie realizują przygotowany przez tajemniczych zleceniodawców plan.

Wkrótce cały świat dowiaduje się o zuchwałej akcji porwania samolotu z Warszawy do Hurgady. Oczy dziennikarzy (niektórych nadzwyczaj dobrze poinformowanych – przyp. red.), cywilów, rządu i przede wszystkim służb specjalnych spoczywają na ekranach telewizorów i monitorach komputerów. Obserwują jak z godziny na godzinę sytuacja staje się coraz cięższa.

Porywacze realizując skrupulatny plan porwania odlatują w kierunku pogrążonej w chaosie wojny domowej Libii.. jednakże w pewnym momencie maszyna znika z radarów. Polskie służby we współpracy z sojusznikami dwoją się i troją aby odnaleźć zaginiony samolot i uwolnić porwanych rodaków. Dzięki kilku czynnikom i ciężkiej pracy służb udaje się ustalić, że porwana maszyna wylądowała gdzieś w Sudanie.

Od teraz życie zakładników zależeć będzie od sprawności władz, Wojska Polskiego, stopnia pomocy sojuszników oraz co ciekawe od samego głównego bohatera. Trwają gorączkowe przygotowania do odbicia więźniów! Czasu na reakcję jest coraz mniej! Władze z Warszawy zdecydowały, że akcję przeprowadzą profesjonaliści, żołnierze z działającej w regionie Jednostki Wojskowej Formoza.

„Czy wiecznie uwikłana w brutalną walkę wielkich mocarstw Rzeczpospolita wyjdzie z tego kryzysu z podniesioną głową? Czy tajemniczy wrogowie osiągnąć swoje cele? Czy zakładnicy przeżyją i wrócą bezpiecznie do domu?” i wreszcie ?Jak potoczą się dalsze losy głównego bohatera?? Odpowiedzi na te, jak i inne pytania musicie znaleźć sami, sięgając po najnowsze dzieło Piotra Langenfelda.

Moja opinia?

?Scenariusz Chaosu” to kolejna świetna pozycja książkowa, która ukazała się za sprawą dobrze znanego mi Wydawnictwa Warbook. Przystępując do lektury najnowszego dzieła Piotra Langenfelda miałem naprawdę wygórowane oczekiwania. Wszystko przez dobre wspomnienia, które pozostawiła za sobą ostatnią część cyklu o losach Adama Thomala, jak i inne niedawne publikacje autora.

Międzynarodowy terroryzm i wielka wykraczająca poza rozumowanie zwykłego Kowalskiego polityka, ukryta przed światłem dziennym walka służb wywiadu oraz skomplikowane do granic możliwości akcje zbrojne są częstym źródłem inspiracji dla autorów książek tej kategorii. Autorzy w bardziej lub mniej udany sposób dają upust swojej wyobraźni i wplatają te wątki do swoich dzieł.

Jednym z elementów składających się na sukces powieści jest bez wątpienia odejście autora od typowo Hollywoodzkiej narracji losów bohatera i nie robienie z niego istnego Chucka Norrisa i Johna Rambo w jednym. „Zaradna” postać głównego bohatera nie uratuje świata w pojedynkę – do pełni sukcesu potrzebna będzie praca wielu ludzi! Autor spełnił moje oczekiwania i ukazał bez wątpienia zdolnego, ale wciąż „ludzkiego” Adama Thomala.

Zmuszony jestem przyznać, że kilka pierwszych stron lektury było nużących – chyba przez częste przeskoki od Thomala do bohaterów pobocznych, w których ciężko było mi się połapać. Sytuacja szybko uległa jednak zmianie, dzięki sprytnie wplecionym w fabułę elementom akcji. Było jej nie za dużo nie za mało, lecz w sam raz.

Lektura trafi na listę moich ulubionych dzieł tego gatunku przede wszystkim za sprawą ciekawie przedstawionego w niej Wojska Polskiego i prowadzonych przeń akcji. Poczynając od efektywnej i niezwykle precyzyjnej realizacji komandosów Formozy w Syrii i kończąc na skomplikowanej akcji odbicia – w której udział brały Jastrzębie – zakładników w Sudanie.

Polecam serdecznie!!

10/10

Adrian Blicharz

Kim jest autor?

Piotr Langenfeld – dziennikarz i pisarz; współpracował z pismami ?Militaria XX wieku?, ?Armia?, ?Broń i amunicja?, a także z portalem Wirtualna Polska. Dwukrotnie przebywał w Afganistanie z US Army jako korespondent wojenny przydzielony do 25 Dywizji Piechoty i 10 Dywizji Górskiej w prowincjach Chost i Logar. Prezes Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka zajmującego się propagowaniem i rekonstrukcją historii armii USA w czasie drugiej wojny światowej.


Autor: Piotr Langenfeld 
Tytuł: Scenariusz Chaosu
Wydawnictwo: WarBook
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-65904-42-3
Liczba stron: 368

<< Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.