Piotr Langenfeld „Tajne operacje oddziału II” – recenzja

W lutym br. za sprawą wydawnictwa Warbook na rynku pojawiła się powieść Piotra Lagenfelda pod tytułem ?Tajne operacje oddziału II” – dzieło jest szóstą odsłoną znanego cyklu pt. ?Czerwona ofensywa”. Historia alternatywna według Piotra Langenfelda ukazuje, przyjemną dla polskiego czytelnika historię ze świata wielkiej polityki i wojny, w której Polska gra pierwsze skrzypce.

W lutym tego roku na półki polskich księgarni trafiła najnowsza powieść Piotra Lagenfelda pod tajemniczym tytułem ?Tajne operacje oddziału II”. Najnowsze dzieło w/w autora wydane zostało nakładem dobrze znanego wszystkim fanom wojennej fikcji literackiej Wydawnictwa Warbook i stanowi szóstą część znamienitego cyklu pt. ?Czerwona ofensywa”. Fabuła szóstej odsłony cyklu przenosi nad do fikcyjnej rzeczywistości z 1966 roku. Minęło już dwa lata od wydarzeń z Ognia Sprawiedliwości i wcielenia w życie przebiegłego planu inwazji Wojska Polskiego i aliantów na Związek Radziecki. Szybkie pokonanie kolosa na glinianych nogach i obrócenie w pył wrogiego bytu państwowego doprowadziło do uzyskania przez Polskę statusu poważnego gracza na arenie międzynarodowej.

Zwycięscy alianci po krótkim okresie świętowania zdali sobie sprawę, że zapanowanie nad tymi ogromnymi ogromnymi przestrzeniami będzie niezwykle trudne. Pomimo szybkiej wygranej na terenach dawnego Związku Radzieckiego nadal toczy się krwawa wojna obejmująca swoimi działaniami tereny od żyznych gleb Ukrainy po dziką i nieprzyjazną Syberię. Powstałą w wyniku podziału Związku Radzieckiego mozaikę państewek i autonomii, coraz trudniej jest kontrolować.

Część dawnej sowieckiej machiny wojennej nie mogąc pogodzić się z ciosem „sprawiedliwości” wymierzonym przez siły sprzymierzone prowadzi na tych terenach działania partyzanckie, siejąc zamęt oraz destabilizując i tak nieciekawą sytuację na terenach zajętych przez aliantów. Jakby tego było mało, rozsiane po całym terenie dawnego ZSRR nieliczne wojska koalicji zmuszone są stawić czoła nowemu wrogowi ? komunistycznemu Państwu Środka. Czerwone Chiny ośmielone ostatnim sukcesem jakim było pokonanie Amerykanów na wojnie w Korei i wyposażone we wchłonięty po upadku Moskwy pokaźny arsenał oraz wyszkoloną kadrę dowódczą ruszają na zachód.

Polska zmuszona jest do wyczerpującej siły i środki walki na dwóch frontach – z jednej strony pilnując porządku w podbitym Związku Radzieckim, z drugiej zaś stawiając w ramię z sojusznikami czoło zapędom potężnych czerwonych Chin. Warszawa zdając sobie sprawę z rangi nowego zagrożenia i konsekwencji jakie może ono mieć na przyszłość wysyła do akcji najlepszych z najlepszych – czyli tajemniczy Oddział II. To właśnie żołnierzom tej formacji powierzone zostaje zadanie nie do wykonania. Polska podejmuje niebezpieczną grę, która zdecyduje o przyszłości i układzie sił powojennego świata.

Czy Polska i sprzymierzeni wyjdą cało ze starcia z potęgą Państwa Środka?! Jakie zadanie otrzyma tajemniczy Oddział II?! O tym i naprawdę wielu innych rzeczach musicie dowiedzieć się sami, czytając najnowsze dzieło Piotra Lagenfelda.

Opinia?

?Tajne Operacje Oddziału II? to bez wątpienia jedna z najciekawszych pozycji książkowych wydanych przez dobrze znane mi Wydawnictwo Warbook i jednocześnie najlepsze dotąd dzieło Piotra Lagenfelda. ?Tajne Operacje Oddziału II? to lektura, którą czyta się łatwo i szybko. Autor po raz kolejny zaserwował nam książkę, której fabuła ukazuje fikcyjną, przyjemną dla polskiego czytelnika historię ze świata wielkiej polityki i wojny.

Powieść Piotra Lagenfelda to prawdziwy majstersztyk ? choć pełno tu wielkiej polityki i zakulisowych gier wywiadów ukazanej z wielu perspektyw to czytelnik znajdzie w niej także sporo dynamicznej akcji. Podobnie jak w przypadku piątej części pt. „Ogień sprawiedliwości”.. „Historia alternatywna według Piotra Langenfelda została stworzona w sposób przemyślany i zrozumiały.”Fabuła powieści nie jest jedno liniowa, lecz rozdziela się na kilka dróg, przedstawiając różnych bohaterów, którzy grają ?pierwsze skrzypce? i mnogość miejsc akcji.

Zagłębiając się w lekturę, czytelnik sporzy na wszystko z perspektywy rasowych polityków, żołnierzy Kedywu, oficerów wywiadu wojskowego (?Dwójki?), pilotów, czołgistów i zwykłych piechociarzy. Poznajemy zatem losy zarówno starych ? nieco zmienionych np. żołnierza Kedywu Bartka Karpackiego oraz kandydującego na urząd prezydenta Pawła Przeszły-Stępniakowskiego ? jak i wiele nowych wyrazistych postaci stojących po każdej ze stron konfliktu.

Książka Piotra Lagenfelda przysporzyła mi sporo frajdy i urozmaiciła kilka nudnych marcowych wieczorów. Z czystym sumieniem mogę polecić ją wszystkim fanom sensacji i książek należących do coraz popularniejszej na rynku politycznej i wojennej fikcji. Lektura spodoba się także osobom niezaznajomionym z cyklem ?Czerwona ofensywa” – choć będą oni pewnie odczuwali lekkie braki wiedzy. Polecam zatem wszystkim sięgnąć do poprzednich części cyklu i zapoznać się z dziełami autora. Naprawdę warto!

Moja ocena 10/10!

Polecam!

Adrian Blicharz

Piotr Langenfeld

dziennikarz i pisarz; współpracował z pismami ?Militaria XX wieku?, ?Armia?, ?Broń i amunicja?, a także z portalem Wirtualna Polska. Dwukrotnie przebywał w Afganistanie z US Army jako korespondent wojenny przydzielony do 25 Dywizji Piechoty i 10 Dywizji Górskiej w prowincjach Chost i Logar. Prezes Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka zajmującego się propagowaniem i rekonstrukcją historii armii USA w czasie drugiej wojny światowej.

W cyklu pt. ?Czerwona ofensywa ukazały sięjak dotąd sześć powieści: Czerwona ofensywa, Kontrrewolucja, Plan Andersa, Ci szaleni Polacy, Ogień sprawiedliwości oraz Tajne operacje oddziału II.


Autor: Piotr Langenfeld

Tytuł: Tajne operacje oddziału II

Wydawnictwo: Warbook

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-65904-32-4

Liczba stron: 304

Format: 144×207 mm

> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.