Platform-M UGV - nowa zabawka rosyjskich sił specjalnych. Źródło: gizmodo.com

Platform-M UGV – nowa zabawka rosyjskich sił specjalnych [WIDEO]

Jak wynika z oświadczenia szefa Centralnego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, gen. płk Władimira Zarudnickiego jednostki rosyjskich sił specjalnych mu podległe otrzymały nowe bezzałogowe pojazdy lądowe o nazwie Platform-M UGV.

Jak wynika z oświadczenia szefa Centralnego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych FR, Władimira Zarudnickiego, jednostki sił specjalnych mu podległe otrzymały nowe bezzałogowe pojazdy lądowe o nazwie Platform-M UGV (Unmanned Ground Vehicles).

Rosyjski robot bojowy Platform-M. Źródło: mil.ru

Rosyjski robot bojowy Platform-M. Źródło: mil.ru

?Jednostki rosyjskich sił specjalnych należących do Centralnego Okręgu Wojskowego otrzymały bezzałogowe pojazdy lądowe Platform-M UGV wyposażone w karabiny oraz wyrzutnie pocisków przeciwpancernych? powiedział gen. płk Władimir Zarudnicki.

Platform-M to uniwersalna robotyczna platforma zaprojektowana przez NITI Progress na zamówienie Ministerstwa Obrony FR. Po raz pierwszy ujawniono ją podczas Parady Zwycięstwa w Kaliningradzie w dniu 9 maja 2015 roku.

?Roboty są przeznaczone do wywiadu, wykrywania i eliminowania celów ruchomych i statycznych, wsparcia ogniowego i zabezpieczania? wskazał Zarudnicki.

Zdalnie sterowana jednostka Platform-M jest uzbrojona w wyrzutnie granatów i karabiny Kałasznikowa. Jest wyposażona w optyczno-elektroniczne i radiowe lokalizatory rozpoznawcze, które pozwalają na wykonywanie zadań w warunkach nocnych bez konieczności demaskowania się. Platform-M to uniwersalna maszyna, zdolna do przenoszenia różnorodnego uzbrojenia.

Platform-M został opracowany przez NITI Progress ? czyli rosyjski instytut naukowo-konstrukcyjny z siedzibą Iżewsku (w europejskiej części Rosji). Federacja Rosyjska przywiązuje dużą wagę do rozwoju systemów robotycznych. Dowodzi tego decyzja o przeznaczeniu w latach 2016-2025 znacznych środków na cele rozwoju programów bezzałogowych. Według Ministerstwa Obrony do 2025 roku, systemy robotyczne stanowić będą około 30% sprzętu wojskowego FR.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.