Fot. gop.com

Platforma programowa Partii Republikańskiej w kwestii Polski

Po wyborczym zwycięstwie Donalda Trumpa w dniu 8 listopada br., przeciwnicy i zwolennicy 45. prezydenta USA w Polsce, obrzucają się nawzajem argumentami na temat wpływu nowej głowy państwa na bezpieczeństwo naszego kraju. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej platformie programowej Partii Republikańskiej na 2016 rok, którą Donald Trump podpisał.

W dniu 18 lipca br. podczas Narodowej Konwencji Republikanów (Republican National Convention; RNC), delegaci Grand Old Party przyjęli dokument pt. The 2016 Republican Party Platform, w którym zawarto podstawowe cele polityczne i zasady, jakimi będzie kierować się partia i jej politycy.

Po zwycięstwie jej kandydata, Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w dniu 8 listopada br., tematyka kwestii, jaką politykę względem Polski i jej bezpieczeństwa Stany Zjednoczone będą prowadzić, stała się popularna, ale i kontrowersyjna. Warto przyjrzeć się z liczącemu prawie 60 stron programowi tej partii, wyłuskując interesujące z polskiego punktu widzenia kwestie, również stosunków amerykańsko-rosyjskich.

W rozdziale America Resurgent, czytamy (s. 41):

Również zaniedbywane są nasze siły strategiczne, w szczególności opracowanie i wdrożenie obrony przeciwrakietowej. Ground-Based Midcourse Defense [naziemny komponent systemu antybalistycznego BMD; „Ballistic Missile Defense” ? przyp. red.] został opóźniony i niedofinansowany. Aby zdobyć przychylność Rosji, instalacje obronne w Polsce i Czechach zostały zneutralizowane, a liczba planowanych rakiet przechwytujących na Alasce została zmniejszona. Porozumienie Nowy START („Strategic Arms Reduction Treaty”), zbyt słabe w weryfikacji i definicji, że jest praktycznie niemożliwe do udowodnienia jego naruszenie, pozwoliło Rosji na rozbudowę jej arsenału nuklearnego, jednocześnie zmniejszając nasz. Tymczasem Moskwa wielokrotnie naruszyła z bezkarnością Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu („Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces”; INF Treaty), potajemnie testując rakiety zakazane na mocy tego traktatu.

Dalej w tym samym rozdziale, kwestia bezpieczeństwa Polski jest poruszana ponownie (s. 49-50):

Apelujemy o większą koordynację w sprawach gospodarczych i bezpieczeństwa między Stanami Zjednoczonymi a państwami Europy Wschodniej. Apelujemy o przyznanie Polsce statusu bezwizowego i popieramy rozmieszczenie wojsk NATO w Polsce. Dla mieszkańców Rosji potwierdzamy nasz szacunek i naszą determinację, aby utrzymać przyjaźń poza zasięgiem tych, którzy chcą podzielić nas. Mamy wspólne imperatywy: Zwalczanie terroryzmu, powstrzymywanie rozprzestrzeniania się broni nuklearnej, wspieranie handlu i wiele innych. Mamy też wspólny problem: utrzymująca się erozji wolności osobistej i praw podstawowych pod rządami obecnych gospodarzy Kremla. Represje w kraju i za granicą, ich lekkomyślna polityka zagrażająca narodom, które odzyskali prawo do samostanowienia po upadku Związku Radzieckiego. Stawimy czoła powrotowi rosyjskiej wojowniczości z taką samą determinacją, którą doprowadziła do upadku Związku Radzieckiego. Nie uznamy żadnej zmiany terytorialnej w Europie Wschodniej wymuszonej siłą: Ukrainy, Gruzji czy gdzieś indziej i będziemy wykorzystywać wszelkie odpowiednie środki konstytucyjne do postawienia przed sądem praktykujących agresję i zabójstwa. Apelujemy o zwiększenie uwagi na amerykańską dyplomację, handel i planowanie strategicznego, względem narodów Eurazji, dawniej części imperium radzieckiego.

Pełny tekst platformy programowej Partii Republikańskiej w jęz. angielskim dostępny jest pod linkiem: Republican Platform 2016

Źródło: gop.com: The 2016 Republican Party Platform

Czytaj także:

USA: 3. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy rozpoczął przerzut jednostek do Europy

MON ujawnia lokalizacje rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA w Polsce

Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy i lotnictwo bojowe US Army już zimą w Europie

Gen. Ben Hodges: Odsiecz Polsce z USA w ciągu 5 dni

Rozpoczęto budowę tarczy antyrakietowej w Polsce

Departament Stanu opublikował stan arsenałów nuklearnych USA i Rosji

USA wydadzą ponad 100 mld USD na arsenał nuklearny w ciągu 5 lat

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.