Sea-Based X-Band Radar (SBX) na pokładzie półzanurzalnego statku transportowego MV Blue Marlin. / fot. U.S. Department of Defense.

Pływający radar antybalistyczny SBX-1 w Korei Płd.

Morska stacja radiolokacyjna Sea-Based X-Band Radar (SBX-1), będąca częścią amerykańskiego systemu antybalistycznego BMD, miała wykonać misję w pobliżu Półwyspu Koreańskiego tuż przed trójstronnymi ćwiczeniami wojskowymi USA, Wielkiej Brytanii i Korei Płd.

Jak donosi południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap, cytując oficjalne źródło w Siłach Zbrojnych Republiki Korei, jeden z największych na świecie radarów działających w zakresie fal X, został rozmieszczony w nieokreślonej lokalizacji na wodach w pobliżu Półwyspu Koreańskiego w ramach jednomiesięcznej misji po wypłynięciu z Hawajów pod koniec września.

Źródło dodało, że pod koniec października, radar odpłynął do swojego portu macierzystego. Nie poinformowano o charakterze misji ani trasie rejsu stacji ze względu na bezpieczeństwo i wrażliwość tej misji. Wiadomo tylko, że nastąpiła przed zaplanowanymi trójstronnymi ćwiczeniami wojskowymi USA, Wielkiej Brytanii i Korei Płd., które odbędą się w dniach 4-10 listopada br. (czytaj także: Korea Północna grozi Wielkiej Brytanii).

Sea-Based X-Band Radar (SBX-1) wszedł do służby w 2006 roku i został rozmieszczony w stacji Adak na wyspie o tej samej nazwie (Aleuty, Alaska). Jest to pływający z własnym napędem (jak i z możliwością transportu na pokładzie półzanurzalnego statku transportowego MV Blue Marlin ? przyp. red.) radar wczesnego ostrzegania z aktywnym skanowaniem elektronicznym (active electronically scanned array; AESA), zainstalowany na półzanurzalnej platformie wiertniczej ropy naftowej CS-50, będący jednym z kluczowych elementów GMD (Ground-Based Midcourse Defense), naziemnego komponentu amerykańskiego systemu antybalistycznego BMD (Ballistic Missile Defense). Platforma CS-50 została zaprojektowana przez norweski Moss Maritime i zbudowana w rosyjskiej stoczni Wyborg (w obw. Leningradzkim) jako Moss Sirius. Całość ma 116 metrów długości, 85 metrów wysokości i 50.000 ton wyporności. Radar AESA X-band został zaprojektowany i zbudowany przez Raytheon Company, a antena ma objętość 384 m?. Całkowity koszt SBX-1 to 900 mln USD.

To nie pierwsza misja SBX-1 u wybrzeży Korei Północnej. Radar monitorował przygotowania do wystrzelenia rakiety dalekiego zasięgu Unha-3 w oknie startowym 12-16 kwietnia 2012 roku (czytaj także o innej próbie tej rakiety: Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu), później popłynął do Pearl Harbour, gdzie zjawił się w dniu 21 maja tego samego roku. Stacja była ponownie wysyłana w pobliże Półwyspu Koreańskiego pod koniec 2012 roku i w kwietniu 2013 roku. Nigdy już nie powróciła do macierzystej bazy w Adak. W listopadzie 2015 roku przechodziła naprawy i testy w Pearl Harbour.

Sea-Based X-Band Radar (SBX) na pokładzie półzanurzalnego statku transportowego MV Blue Marlin. / fot. U.S. Navy (Journalist 2nd Class Ryan C. McGinley).

Sea-Based X-Band Radar (SBX) na pokładzie półzanurzalnego statku transportowego MV Blue Marlin. / fot. U.S. Navy (Journalist 2nd Class Ryan C. McGinley).

Tymczasem, w dniu 2 listopada br. również agencja Yonhap poinformowała, że reżim Kim Dzong Una planuje przeprowadzić kolejną próbę z rakietą balistyczną BM25 Musudan, po dwóch nieudanych testach w dniach 20 i 14 października br. (czytaj więcej: KRL-D: Nieudana próba rakiety balistycznej BM25 Musudan oraz: Druga w ciągu tygodnia nieudana próba rakietowa KRL-D).

Źródła:

english.yonhapnews.co.kr: U.S. floating radar carried out surveillance mission near Korean Peninsula

english.yonhapnews.co.kr: Report: N. Korea preparing to launch another Musudan missile in 3 days

Czytaj także:

Amerykańskie bombowce strategiczne trafią do Korei Płd.?

Korea Płd. odebrała pierwszą partię pocisków manewrujących TAURUS KEPD 350K

USA: System antybalistyczny THAAD trafi do Korei Płd. ?tak szybko, jak to możliwe?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.