Pobierz darmową grę planszową o losach gen. Sosabowskiego

Zostań żołnierzem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, ćwicz w słynnym ?małpim gaju?, weź udział w desancie pod Arnhem podczas operacji ?Market Garden? i przepraw się przez Ren pod niemieckim ostrzałem. Wszystko to jest możliwe dzięki nowej edukacyjnej grze planszowej ?Sosab?, która od dziś dostępna jest za darmo w internecie.

Wydawcą ?Sosaba? jest Fundacja im. Jadwigi Chylińskiej, a sama gra powstała dzięki grantowi z programu Muzeum Historii Polski ?Patriotyzm Jutra?, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o historii naszego kraju. ? Taka gra to ciekawa forma popularyzacji naszych dziejów ? uważa dr Henryk Łatkowski, wicedyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Twórcami ?Sosaba? są Karol Madaj i Tomasz Ginter, autorzy historycznych gier edukacyjnych m.in. o Dywizjonie 303 czy 111 Eskadrze Myśliwskiej. Obaj zapewniają, że choć ?Sosab? jest przeznaczony dla dzieci od 8 roku życia, to bawić się przy niej mogą całe rodziny.

To gra typu ?print and play?. Dostępna jest na stronie gry.fundacjachylinskiej.pl/pobierz-gre w wersji polskiej i angielskiej. Można ją pobrać z internetu za darmo i wydrukować. Zadaniem zawodników jest zbieranie kart opowiadających o ważnych momentach z dziejów gen. Sosabowskiego i 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Mówią one między innymi o powstaniu brygady w Szkocji, jej udziale w operacji ?Market Garden? i przywracaniu pamięci o bohaterstwie polskich żołnierzy. Grę ubarwiają archiwalne ilustracje i mapa okolic Driel, gdzie lądowali Polacy.

W związku z tym, na czas rozgrywki gracze stają się spadochroniarzami, podkomendnymi gen. Stanisława ?Sosaba? Sosabowskiego. Razem z ?Sosabem? jego komandosi uczestniczą w inicjowanych przez niego działaniach: od stworzenia Brygady Spadochronowej w Szkocji,przez udział w operacji ?Market-Garden?, aż do czasów powojennych i starań o odzyskanie generalskiego honoru. Biorąc udział w pojawiających się na kartach autentycznych wydarzeniach, gracze kształtują swój charakter i doskonalą się w czterech głównych cnotach: roztropności, sprawiedliwości, umiarkowaniu oraz męstwie. Wygrywa ten z graczy, który z pojawiającej się na kartach historii będzie w stanie wziąć dla siebie jak najwięcej i w ogniu burzliwych dziejów wykuje sobie najtwardszy charakter.

Celem głównym projektu jest edukowanie młodego pokolenia Polaków w zakresie wiedzy o działaniach polskich Sił Zbrojnych w Europie Zachodniej. Chcielibyśmy, żeby polska młodzież rozumiała co oznaczało dla polskich żołnierzy ?walczyć za Europę, umierać za Polskę?. Prezentacja w grze edukacyjnej SOSAB, historii Gen. Sosabowskiego oraz utworzonej przez niego brygady pozwoli lepiej zrozumieć wkład Polaków w wyzwalanie innych państw w czasie II wojny światowej oraz promować wzorzec świadomego własnej tożsamości Polaka ? Europejczyka.

Grę za darmo można pobrać pod tym linkiem:
POBIERZ GRĘ SOSAB

Komentarze

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.