/Fot. st. chor. sztab. Robert Mazurak

Podhalańczycy zakończyli szkolenie ukraińskich żołnierzy

Polska Grupa Zadaniowa sformowana przez żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, w ramach Wspólnej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina, zakończyła dwumiesięczne szkolenie żołnierzy armii ukraińskiej ? podhalańczyków na Ukrainie zmienili żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

W misji szkoleniowej w ramach I tury Polskiej Grupy Zadaniowej (PGZ) udział brali żołnierze 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu ? grupa składająca się z 27 żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich pod dowództwem mjr. Mirosława Szpunara po odpowiednim przygotowaniu metodycznym oraz kulturowym i językowym udała się na Ukrainę w dniu 23 lipca br. Zadaniem żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich było szkolenie ukraińskich żołnierzy z 1. Batalionu Zmechanizowanego 93. Brygady Zmechanizowanej.
/Fot. st. chor. sztab. Robert Mazurak

/Fot. st. chor. sztab. Robert Mazurak

Polscy żołnierze wspólnie z żołnierzami Armii Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Litwy prowadzili szkolenie ukraińskich strzelców, obsługi moździerzy, armat przeciwlotniczych, granatników itp. Szkolenie zostało zakończone zgrywaniem pododdziałów ukraińskich na szczeblu kompanii i batalionu. Szkolenie żołnierzy armii ukraińskiej realizowane było przez żołnierzy Polskiej Grupy Zadaniowej w ramach Wspólnej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina (ang. Joint Multinational Training Group ? Ukraine, JMTG-U) w Jaworowie na Ukrainie w ośrodku Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa (ang. International Peacekeeping and Securite Centre, IPSC).
/Fot. st. chor. sztab. Robert Mazurak

/Fot. st. chor. sztab. Robert Mazurak

Podhalańczycy powrócili do kraju w dniu 24 września br., natomiast oficjalne rozwiązanie Polskiej Grupy Zadaniowej i podsumowanie jej działań odbyło się w dniu 30 września br. Podczas spotkania podsumowującego dowódca 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej ppłk Janusz Goch podziękował żołnierzom za pracę i zaangażowanie. Spotkanie było także okazją do wręczenia pamiątkowych certyfikatów oraz wyróżnień ? za całokształt służby pamiątkową deską uhonorowany przez dowódcę I tury Polskiej Grupy Zadaniowej mjr. Mirosława Szpunara został ppor. Jacek Markowski.
W czasie wykonywania zadań na Ukrainie żołnierzy wizytował Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański, który pochwalił profesjonalizm i zaangażowanie żołnierzy.
– Wiele podejmowanych przez nas działań jest determinowana sytuacją bezpieczeństwa w naszym regionie. Również wasz udział w JMTG-U jest takim wyzwaniem, z którego wywiązujecie się doskonale. Jestem z was dumny.
– powiedział Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański.
Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.