Fot. Dawid Kamizela.

Podniesiono banderę na niszczycielu min ORP ?Kormoran?

W dniu 28 listopada br. podczas uroczystości 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej w Gdyni, wcielono do służby najnowszy polski okręt wojenny, czyli niszczyciel min/trałowiec ORP Kormoran (601). Antoni Macierewicz ogłosił również co dalej z okrętami podwodnymi nowej generacji ?Orka?, które mają być pozyskane w ramach Programu Operacyjnego zwalczania zagrożeń na morzu w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

Święto polskiej Marynarki Wojennej

We wtorek, 28 listopada br. przy Nabrzeżu Pomorskim ? Skwer Kościuszki w Gdyni o godz. 12:00 rozpoczęła się uroczystość 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej, w której wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, a także parlamentarzyści, przedstawiciele kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP, władz samorządowych oraz przemysłu stoczniowego.

Podczas uroczystości odbyła się odprawa wart, a minister obrony wręczył okolicznościowe odznaczenia i medale. Szef MON wręczył akt mianowania na pierwszy stopień oficerski – podporucznika marynarki ks. Henrykowi Michalakowi. Szef resortu wręczył także dowódcy 3. Flotylli Okrętów pośmiertne akty mianowania na wyższe stopnie marynarzy, którzy brali udział w walkach o niepodległość. Wręczono resortowe odznaczenia oraz medale „Pro Patria” przyznawane przez kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Szef MON powiedział podczas rozpoczęcia uroczystości:

Dziewięćdziesiąt dziewięć lat temu odradzająca się Rzeczpospolita podjęła wielki wysiłek kształtowanie granic narodu polskiego Wśród zadań, które stały wówczas przed Rzeczpospolitą, najbardziej wymagającym, trudnym zadaniem było odzyskanie dostępu do polskiego morza. I chociaż zapowiedzi ówczesnych przywódców wielkich mocarstw wydawały się stwarzać taką nadzieję i składały takie zobowiązania, to oręż polski musiał zdecydować o tym, że Polska będzie miała morze, że to okno na świat będzie dla Polaków już na zawsze otwarte. Dzisiaj patrzymy na tamten czas z perspektywy państwa niepodległego, które odbudowuje swoje siły, swoją armię i swoją Marynarkę Wojenną. Odbudowuje z wysiłkiem, dzięki poświęceniu całego społeczeństwa, przeznaczając na to coraz więcej pieniędzy.

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej.

Macierewicz podkreślił znaczenie obecności w granicach Polski sojuszniczych wojsk przysłanych dla wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz nakładów na modernizację sił zbrojnych, w tym Marynarki Wojennej:

Po raz pierwszy to nie papier i słowa, ale czyny i żołnierze stojący ramię w ramię z żołnierzem polskim są gwarantem naszego bezpieczeństwa. Ale przecież wiemy dobrze, w głębi serca, w głębi duszy, że nie ma innej prawdziwej gwarancji, jak własna siła zbrojna, w tym w szczególności ta siła, którą daje Marynarka Wojenna, ta siła, która sprawia, że dostęp do morza nie jest pustym słowem, ale rzeczywistością.

Obchody rocznicy odtworzenia polskiej floty wojennej uczczono wielką galą banderową na wszystkich okrętach, które zostały udekorowane banderami, proporcami i flagami kodu sygnałowego. W Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu odprawiono mszę świętą z modlitwą ekumeniczną w intencji tego rodzaju sił zbrojnych. Odbyła się też uroczysta odprawa wart, z pokładu ORP Błyskawica oddano świąteczny salut z 21 strzałów, a całość zakończyła defilada.

ORP Kormoran w służbie

Z kolei o godz. 14:30 rozpoczęła się ceremonia wcielenia do służby niszczyciela min/trałowca ORP Kormoran (601), podczas której szef MON zapowiedział zakup kolejnych jednostek:

To pierwszy okręt, z którego może być dumna Rzeczpospolita, z którego może być dumna Marynarka Wojenna, może być dumna stocznia ?Shipbuilding?, która pokazała jak skutecznie można budować okręty. Dzisiaj, gdy oddajemy ten okręt mówimy otwarcie ? dwa następne już wkrótce zostaną zakontraktowane.

Przypomnijmy, że w dniu 17 listopada br. okręt został przekazany Marynarce Wojennej po zakończeniu prac komisji zdawczo ? odbiorczej, która przeprowadziła badania kwalifikacyjne oraz procedury związane z przekazywaniem prototypu (czytaj więcej: IU MON: ORP ?Kormoran? odebrany). Producent Kormorana, czyli stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. (dawna Stocznia Północna) prowadziła badania oraz próby morskie od 13 lipca ub. r., gdy okręt po raz pierwszy wyszedł w morze (czytaj więcej: ORP ?Kormoran? wyszedł w morze na próby [ZDJĘCIA]). Jednostka została zwodowana z kolei w dniu 4 września 2015 roku (czytaj więcej: ORP ?Kormoran? zwodowany).

Fot. Dawid Kamizela.

ORP Kormoran (601) jest niszczycielem min/trałowcem typu Kormoran II o długości 58,5 metra, szerokości 10,3 metra oraz wyporności 850 ton. Prędkość maksymalna wynosi 15 węzłów (28 km/h), a jego załoga składa się z 45 oficerów i marynarzy (dowódcą okrętu jest kmdr ppor. Michał Dziugan). Podstawowe uzbrojenie ma stanowić 23-milimetrowa armata Wróbel II, trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe kal. 12,7 mm oraz trzy wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Grom. Jednostka została wyposażona w system zarządzania walką SCOT-M, a do walki z minami posłużą sonary oraz pojazdy podwodne. Pierwotna data wejścia do służby to był koniec 2016 roku.

Kontrakt na projekt i budowę pierwszej z trzech jednostek typu Kormoran II podpisano we wrześniu 2013 roku. Okręty tego typu będą przeznaczone do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym, a w przypadku działań sojuszniczych we wskazanym akwenie odpowiedzialności operacyjnej Połączonych Sił Morskich NATO.

Do Kormorana mają dołączyć ORP Albatros i ORP Mewa, zastępując w służbie jednostki ORP Mewa (623), ORP Czajka (623) i ORP Flaming (621), okręty projektu 206F, zwodowane w w 1966 roku i przebudowane w latach 1998-2001.

Program okrętów podwodnych nowej generacji ?Orka?

Minister przypomniał również program wprowadzenia dwóch nowych okrętów ratowniczych. Powtórzył, że w najbliższym czasie – w ciągu kilkunastu dni – zostanie wybrany nasz partner w budowie co najmniej trzech nowoczesnych okrętów podwodnych wyposażonych w rakiety manewrujące tak, żeby nikomu się nie śniło o tym, by zagrozić polskim granicom, by zagrozić polskiemu morzu.

Źródła:

mon.gov.pl: 99. rocznica odtworzenia MW RP

stooq.pl: Szef MON: musimy odbudować Marynarkę Wojenną

Czytaj także:

IU MON: Rusza analiza rynku dotycząca programu ?Harpia?

Bojowy Bezzałogowy System Powietrzny klasy mikro WARMATE dla Wojska Polskiego

Zgoda USA na sprzedaż Polsce systemu Patriot w ramach I fazy programu ?Wisła?

Boeing 737-800 ?Józef Piłsudski? do przewozu VIP w Polsce [FOTO]

Więcej poszukiwawczo-ratowniczych śmigłowców Anakonda dla Wojska Polskiego?

Produkcja australijskich pojazdów opancerzonych Hawkei PMV 4×4 w Polsce?

IU MON: Ciężkie zestawy do transportu czołgów dla Wojska Polskiego

Przyszłość okrętu podwodnego ORP ?Orzeł? pod znakiem zapytania po pożarze

Wojsko Polskie odbiera kolejne Samobieżne Moździerze RAK [FOTO]

ADEX 2017: Transfer technologii podwozi AHS Krab z Korei Płd. do Polski

PIT-RADWAR wprowadzi Siły Zbrojne RP do programu NATO AGS

IU MON ogłasza wyniki przetargu na budowę holowników dla Marynarki Wojennej

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.