W dniu 1 grudnia br. o godz. 12:30, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w ceremonii podpisania listu intencyjnego (LOI) pomiędzy firmami Autosan sp. z o.o i Raytheon Company oraz Polską Grupą Zbrojeniową S.A. w sprawie systemu obrony powietrznej średniego zasięgu ?Wisła?.
W czwartek, 1 grudnia br. o godz. 12:30 miała miejsce ceremonia podpisania listu intencyjnego (Letter Of Intent; LOI) z udziałem szefa MON, Antoniego Macierewicza z udziałem przedstawicieli firm: Autosan sp. z o.o z Sanoka, Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A. oraz amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Raytheon Company w sprawie systemu obrony powietrznej średniego zasięgu ?Wisła?.
Jak podkreślił szef MON, list z jednej strony wzmacnia spółkę Autosan i otwiera jej drogę do stabilizacji i produkcji międzynarodowej, a z drugiej być może jest otwarciem drogi dla zakupu przez Polskę systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, którego producentem jest Raytheon:
Otwieramy w ten sposób już praktyczną współpracę z Raytheonem w realizacji czy też szansie na realizację programu Patriot, programu ?Wisła?, związanego z najważniejszym celem obronnym Rzeczpospolitej, jakim jest zapewnienie obrony antyrakietowej. (?) Liczymy na to, że włączenie Autosanu do systemu Patriot, uczynienie z niego wielkiego centrum serwisowego dla produkcji Patriota na całym świecie, otworzy drogę dla sfinalizowania tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest zapewnienie produkcji i realizacji dostawy do Polski zestawów obrony antyrakietowej systemu Patriot w najbliższych latach. (?) Ale mam nadzieję, że ten dzisiejszy krok jest krokiem we właściwym kierunku i zbliża nas do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. To, że jest to niezbędne, to, że jest to ostatni moment, kiedy trzeba to zrobić, jest zupełnie oczywiste.
Minister zastrzegł jednak, że podpisanie LOI jeszcze niczego nie przesądza, gdyż rozmowy z partnerami bywają trudne:
Nie chciałbym tworzyć takiego poczucia, że wszystko już jest załatwione, że wszystko już jest zamknięte. Jednak jeżeli Polska zdecyduje się na Patrioty, polski Autosan będzie wykonywał kontenery do rakiet.
Minister ocenił, że decyzja o włączeniu spółki Autosan do Polskiej Grupy Zbrojeniowej na początku lutego br. była słuszna nie tylko w wymiarze społecznym, ale miała także olbrzymie pozytywne konsekwencje dla polskiej obronności.
Fot. Twitter via @MON_GOV_PL.
Przypomnijmy, że koniec lipca br. Minister Macierewicz informował o zamiarze sfinalizowania zakupu systemu Patriot w ramach programu ?Wisła? do końca 2016 roku (czytaj więcej: Macierewicz: Polska chce sfinalizować zakup Patriotów do końca roku), a podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2016 w Kielcach, powiedział, że po podpisaniu umowy z Amerykanami, Siły Zbrojne RP otrzymają dwie baterie systemu Patriot do 2019 roku wraz z zestawami pomostowymi, wyposażonymi w Zintegrowany System Dowodzenia Walką (Integrated Battle Command System; IBCS), a po 2020 roku sześć baterii wraz z radarem dookólnym do zwalczania celów w zakresie 360 stopni. Oprócz tego, Raytheon zaproponował polskiemu użytkownikowi systemu pociski SkyCeptor, opracowane wspólnie z Izraelem na bazie pocisku Stunner (czytaj więcej: MSPO 2016: Amerykańsko-izraelski pocisk dla systemów Patriot oferowanych Polsce).
Źródła:
mon.gov.pl: Podpisanie listu intencyjnego
pap.pl: Macierewicz: otwieramy praktyczną współpracę z producentem systemu Patriot
Czytaj także:
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Rolls-Royce podpisały porozumienie o współpracy
Tarnów: Podpisanie umowy na dostawy przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica
Zestawy Patriot trafią do Wojska Polskiego?
Baterie Patriot dla Polski w 2 lata?
Amerykański Patriot na ćwiczeniach w Polsce
Raytheon zmodernizuje niemieckie Patrioty?
Natowskie baterie rakiet Patriot trafią na Litwę?
Wstępne porozumienie PGZ S.A. z Saabem ws. budowy okrętów wojennych
Boeing podpisał list intencyjny z Polską Grupą Zbrojeniową ws. AH-64E Guardian