Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Polscy marynarze oddadzą krew poszkodowanym w katastrofie kolejowej we Włoszech

Załoga fregaty rakietowej ORP Generał Tadeusz Kościuszko (273) podczas postoju w porcie Augusta na Sycylii jest gotowa do oddania krwi poszkodowanym w katastrofie kolejowej we włoskiej Apulli.

W dniu 14 lipca br. podczas postoju we włoskim porcie Augusta, załoga polskiej fregaty rakietowej ORP Generał Tadeusz Kościuszko (273) odda krew poszkodowanym w katastrofie kolejowej, jaka miała miejsce w pobliżu Bari (Apulla).

Ambasada RP we Włoszech przekazała włoskiemu MSZ notatkę:

Zdając sobie sprawę jak ważne jest zapewnienie ciągłości w dostępności krwi w czasie sytuacji awaryjnej, związanej z tragedią, jaka dotknęła włoski region Apulla, polscy wojskowi chcą okazać solidarność i oddać krew dla tych, co walczą o życie w wyniku straszliwego wypadku. Dowódca okrętu [kmdr por. Grzegorz Mucha ? przyp. red.] chce także udostępnić, jeśli zajdzie taka potrzeba, zespół medyczny, który znajduje się na fregacie.

Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

Oprócz tego, w czasie pobytu w sycylijskim porcie, na pokład polskiej fregaty będzie można wejść w piątek, 15 lipca br. od godziny 10:00 do 18:00, dzięki inicjatywie ambasadora RP we Włoszech, Tomasza Orłowskiego. Fregata będzie przebywać w Auguście do 16 lipca br., po czym wyruszy w dalszą drogę w rejon Morza Egejskiego.

We wtorek, 12 lipca br. około godz. około 11:30, niedaleko Bari, w rejonie miejscowości Ruvo di Puglia i Corato, zderzyły się czołowo dwa pociągi regionalne, dowożące mieszkańców Apulli do pracy. Według najnowszego bilansu zginęło 27 osób, a 50 zostało rannych.

Przypomnijmy, że polski okręt wojenny został wysłany na Morze Śródziemne, wraz z komponentem lotniczym i pododdziałem wojsk specjalnych, w dniu 29 czerwca br., celem dołączenia do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (SNMG 2), z misją wsparcia sojuszników w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego na południu Europy (czytaj więcej: Fregata rakietowa ORP ?Gen. T. Kościuszko? wyruszyła na Morze Egejskie [ZDJĘCIA]).

Czytaj także:

Macierewicz: Wyślemy fregatę rakietową ORP ?Gen. T. Kościuszko? na Morze Egejskie

Pożegnanie żołnierzy PKW Kuwejt [ZDJĘCIA]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.