SPZR POPRAD na podwoziu ŻUBR w pozycji bojowej / Źródło: Inspektorat Uzbrojenia

Polska armia kupuje systemy POPRAD

Do polskiej armii trafi 77 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad. Wczoraj Inspektorat Uzbrojenia podpisał ze spółką PIT-RADWAR S.A. zamówienie na dostawę tego sprzętu. Umowa opiewa na 1 miliard 83 miliony złotych, ale na razie wypłacona zostanie tylko zaliczka ? 250 mln zł. Program będzie realizowany w latach 2018?2021.

Umowę podpisali płk Piotr Imański, zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia MON oraz Alicja Tomkiewicz, dyrektor handlowy i Janusz Wieczorek, członek zarządu PIT-RADWAR S.A.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, który był obecny podczas uroczystości podpisania umowy, powiedział:

To wielka radość, że kontrakt został podpisany z polską firmą. Celem naszego rządu, założeniem naszego planu było, by program modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP skierowany został właśnie w dużej mierze ku polskim przedsiębiorcom i ludziom, którzy tu pracują. Chcemy rozwijać nasz potencjał przemysłowy i intelektualny.

Kownacki dodał także, że sami producenci powinni poszukiwać możliwości rozwoju eksportu oraz produkcji cywilnej i wojskowej. Oprócz wiceministra, obecni byli także prezes zarządu PGZ Arkadiusz Siwko, prezes PCO i PIT-RADWAR S.A. Ryszard Kardasz, wiceprezesi zarządu PGZ Maciej Lew Mirski i Ryszard Obololewski oraz szef Inspektoratu Uzbrojenia MON, gen. bryg. Adam Duda.

W pierwszym roku realizacji programu, czyli 2018, do wojska ma trafić 14 zestawów Poprad. W latach kolejnych ? 22. A w ostatnim, 2021 roku, wojsko odbierze 19 zestawów. Firma w ramach kontraktu ma też dostosować dwa prototypowe egzemplarze do standardu produkcyjnego.

Poprad wejdzie w skład budowanego systemu obrony przeciwlotniczej kraju krótkiego zasięgu. Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda poinformował, że zestawy będą trafiały do wojsk lądowych, m.in. do brygad pancernych i zmechanizowanych, a także pułków przeciwlotniczych: 15. Gołdapskiego, 8. Koszalińskiego i 4. Zielonogórskiego.

PZR POPRAD to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu klasy VSHORAD, przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach.

Pełny skład baterii VSHORAD proponowanej przez polski przemysł ? fot. PIT-RADWAR

Pełny skład baterii VSHORAD proponowanej przez polski przemysł ? fot. PIT-RADWAR

Uzbrojenie zestawu stanowią 4 przeciwlotnicze rakiety bardzo krótkiego zasięgu GROM (lub zmodernizowana wersja PIORUN), których producentem jest MESKO S.A. Rakiety umieszczone zostały na kolumnie w przedziale transportowym pojazdu 4×4 ŻUBR-P, którego producentem jest AMZ ? KUTNO S.A., podnoszonej na czas wykonywania zadań bojowych. Oprócz tego, w skład zestawu wchodzi stacja radiolokacyjna bliskiego zasięgu Soła, osadzona na podwoziu 4×4 ŻUBR-R. Pozwoli to na rażenie celów napadu powietrznego w odległości do 5,5 km i na pułapie do 3,5 km.

Zestawy POPRAD wyposażone są w sensory optoelektroniczne, system automatycznego śledzenia celów, oparty o układ wideotrackera, oraz zaawansowany system napędowy głowicy śledząco-celowniczej, będący w całości efektem pracy konstruktorów Polskiego Przemysłu Obronnego, które pozwalają na szybki i precyzyjny przechwyt celu oraz jego zniszczenie.

Źródło: Inspektorat Uzbrojenia

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.