Spotkanie ministrów obrony państw NATO w Brukseli, 10 lutego 2016 roku. / fot. MON.

Polska dołączy do koalicji przeciwko ISIS

Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz ogłosił, podczas spotkania ze swoimi natowskimi odpowiednikami w Brukseli, że Polska dołączy do koalicji walczącej z Państwem Islamskim.

Jak powiedział szef polskiego MON podczas konferencji prasowej:

W najbliższych tygodniach zostaną ustalone szczegóły, wstępnie mówiliśmy o działaniach rozpoznawczych i szkoleniowych. Polska zdecydowała się współuczestniczyć w działaniach, które są tak istotne teraz na południowej flance NATO. Zwłaszcza, że widzimy to w szerokim aspekcie sytuacji, w jakiej znajduje się NATO, licząc że zarówno Stany Zjednoczone i NATO w całości wesprą Polskę i inne kraje wschodniej flanki swoją trwałą, stałą obecnością.

Antoni Macierewicz rozmawiał o polskim udziale w walce z ISIS z amerykańskim sekretarzem obrony, Ashtonem Carterem:

Pan minister Carter stwierdził, że to jest rzecz do dyskusji, o której będziemy jeszcze rozmawiali, tak jak będziemy jeszcze rozmawiali o kształcie naszego udziału w walce z grupami terrorystycznymi, które używają nazwy Państwa Islamskiego, w Syrii i w Iraku.

fot. screen Twitter @ mon_pl

fot. screen Twitter @mon_pl

W czwartek, 11 lutego br. w Brukseli odbędzie się spotkanie przedstawicieli koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, której przewodzą Stany Zjednoczone. Jak zapowiedział sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg kraje Sojuszu zgodzą się na prośbę Waszyngtonu o użyciu samolotów wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej E-3A Sentry AWACS przeciwko Państwu Islamskiemu (czytaj więcej: NATO rozważa użycie samolotów AWACS przeciwko ISIS).

Czytaj także:

Kurdyjskie siły specjalne w polowaniu na terrorystów z ISIS [WIDEO]

Pierwsze brytyjskie ofiary w walce przeciwko ISIS

Ashton Carter: Nasze siły specjalne walczą teraz z ISIS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.