F-16C Jastrząb, należący do Sił Powietrznych RP. / Wikimedia Commons.

Polska gotowa do wysłania F-16 nad Syrię?

Jak powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch w radiowej Trójce, myśliwce wielozadaniowe F-16 ?Jastrząb” są gotowe do patrolowania Syrii. Szef BBN dodał, że informacje te potwierdził zarówno minister obrony, jak i prezydent.

Szef BBN stwierdził, że w patrolowaniu ogarniętej wojną domową Syrii mogą uczestniczyć cztery myśliwce wielozadaniowe F-16 i zaznaczył, że ?na razie nie ma mowy o wysyłaniu żołnierzy”. Soloch dodał, że posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zostanie zwołane ?w ciągu najbliższych dni”.

?Jest taka deklaracja z naszej strony, że jesteśmy gotowi uczestniczyć w patrolach monitorujących i zgłosiliśmy cztery nasze samoloty? stwierdził szef BBN zapytany o udział polskich myśliwców w patrolowaniu przestrzeni powietrznej Syrii. ?Szczegóły będą uzgadniane na poziomie technicznym, w każdym razie taka deklaracja z naszej strony padła? – dodał.

Soloch przypomniał słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który mówił o zaangażowaniu Polski w konflikcie z Państwem Islamskim (ISIS) jako o ?wyrazie solidarności z resztą naszych sojuszników”. Szef BBN wspomniał, że w związku z tym Polska liczy na taką samą solidarność partnerów z NATO w kwestiach wschodnich.

Prezydent Andrzej Duda pytany o deklarację ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w sprawie udziału Polski w koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS), odparł, że obecnie nie ma takich postanowień, a kwestie te będą dyskutowane na forum NATO.

?Jestem jak najdalej od jakiekolwiek decyzji, by gdziekolwiek wysyłać polskich żołnierzy. Natomiast pamiętajmy o tym, że jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeżeli chcemy, by nas w NATO poważnie traktowano, by respektowano nasze oczekiwania wobec Sojuszu, to musimy rozumieć, że inne państwa członkowskie Sojuszu również mają swoje obawy i interesy w innych częściach Europy czy świata? stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że są różne formy wspierania NATO. Odniósł się tym samym o wypowiedzi ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza, który w ostatnią środę zapowiadał, że Polska będzie współuczestniczyć w działaniach przeciwko terrorystom z ISIS. Minister Obrony Narodowej mówił wstępnie o działaniach rozpoznawczych i szkoleniowych.

W lotach rozpoznawczych nad Syrią polskie myśliwce F-16 uzbrojone byłyby w zasobniki rozpoznawcze DB-110 Raptor, które znajdują się na wyposażeniu naszych myśliwców F-16. Ewentualne wykorzystanie myśliwców F-16 w Syrii byłoby równoznaczne w ich debiutem bojowym. Siły Powietrzne RP dysponują obecnie 48 myśliwcami F-16C/D Block 52+.
Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.