Leopard 2A4 i 2A5. / fot. chor. Rafał Mniedło

Polskie czołgi trafią na Łotwę?

Jak twierdzi łotewska agencja informacyjna LETA, w ramach natowskiego batalionu pod dowództwem Kanadyjczyków, w 2017 roku na Łotwę mogą trafić polskie czołgi.

W czwartek, 29 września br. łotewska agencja informacyjna LETA poinformowała, że nieoficjalnie na wyposażeniu batalionu NATO, który zostanie rozmieszczony na Łotwie w kwietniu 2017 roku, znajdą się m.in. kanadyjskie kołowe wozy opancerzone LAV 6.0 (czyli zmodernizowane LAV III, zwane także LAV UP ? przyp. red.) i prawdopodobnie kompania polskich czołgów podstawowych.

Wcześniej, szef łotewskiego MON Raimonds Bergmanis, potwierdził, że na terytorium jego kraju w przyszłym roku znajdzie się ciężki sprzęt wojskowy z innych państw NATO. O możliwości wysłania polskich żołnierzy do krajów bałtyckich mówił również Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz tuż przed Szczytem NATO w Warszawie, w czasie otwarcia forum ekspertów, w dniu 8 lipca br. (czytaj więcej: Wojsko Polskie w krajach bałtyckich?).

Na Łotwę ma trafić 455 kanadyjskich żołnierzy w ramach ustaleń warszawskiego Szczytu NATO, natomiast pozostali będą pochodzić prawdopodobnie z Polski, Hiszpanii, Słowenii i Włoch, jednak szczegółowe ustalenia zapadną na spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich NATO w październiku br. (czytaj także: Szczyt NATO: Jest decyzja ws. batalionów Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich).

Choć łotewskie źródło nie precyzuje, które czołgi Sił Zbrojnych RP mogą wejść na wyposażenie batalionu NATO na Łotwie, to warto zauważyć, że Polska w latach 2014 i 2015 wydzieliła do szpicy NATO czołgi podstawowe Leopard 2A5 z 34. Brygady Kawalerii Pancernej (34. BKPanc) z Żagania. Wcześniej w maju br., na Łotwie przebywały polskie KTO Rosomak z 12. Brygady Zmechanizowanej (12. BZ) w ramach ćwiczenia Wolfpack-16, razem z amerykańskimi kolegami z 2. Pułku Kawalerii US Army (2nd Cavalry Regiment; 2nd Dragoons).

Kanadyjski, kołowy transporter opancerzony LAV 6.0 / LAV UP. fot. General Dynamics Land Systems - Canada.

Kanadyjski, kołowy transporter opancerzony LAV 6.0 / LAV UP. fot. General Dynamics Land Systems – Canada.

Czytaj także:

Gen. Ben Hodges: Odsiecz Polsce z USA w ciągu 5 dni

Pancerniacy pokonują Odrę [ZDJĘCIA]

Waszczykowski: Do Polski trafią wojska USA, Wielkiej Brytanii i Kanady

Niemiecko-holenderskie baterie Patriot trafią na wschodnią flankę NATO?

Łotwa kupuje wyposażenie do zestawów RBS 70

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.