F-16C Jastrząb, należący do Sił Powietrznych RP. / Wikimedia Commons.

Polskie Jastrzębie na ćwiczeniach w Izraelu

Polscy lotnicy na wielozadaniowych myśliwcach F-16 Jastrząb wezmą udział w dwutygodniowych ćwiczeniach Blue Flag-15, które będą mieć miejsce nad Izraelem i Jordanią.

Do wspólnych ćwiczeń z Izraelczykami poleci sześć wielozadaniowych samolotów F-16 Jastrząb oraz 80 żołnierzy z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Polacy będą stacjonować na południu Izraela, w bazie lotniczej Ovda (Pustynia Negew). Do 30 października br. szkolić się będą z pilotami izraelskich myśliwców F-16I Sufa i F-15I Ra?am.

Rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ), ppłk Artur Goławski powiedział, że ćwiczenie pozwoli lotnikom zdobyć nowe doświadczenia, podnieść umiejętności praktyczne, teoretyczne, a także językowe. Jeden z pilotów dodał, że będziemy mogli porównać taktykę stosowaną przez polskich pilotów i tych spoza krajów NATO. Odbędą się loty polegające na tak zwanym ?wymiataniu? i zwalczaniu lotnictwa nieprzyjaciela. Żołnierze będą też niszczyć wskazywane na ziemi obiekty oraz osłaniać inne samoloty podczas misji uderzeniowych. Szczegółowy scenariusz ćwiczeń utrzymywany jest w tajemnicy.

To już drugie wspólne ćwiczenia sił powietrznych Polski i Izraela. Podobne szkolenie przeprowadzono w marcu 2012 roku. Przez nieco ponad tydzień, osiem myśliwców F-16 Jastrząb z 65 osobami personelu wojskowego z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku również stacjonowało na Pustyni Negew, która jest największym poligonem lotniczym w regionie.

Czytaj też: Rosjanie przechwycili izraelskie myśliwce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.