MiG-29 podczas misji "Baltic Air Policing". / Źródło: http://www.brukselanato.msz.gov.pl/ / st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

Polskie MiG-29 będą bronić nieba Rumunii i Bułgarii

Jak poinformował wiceszef MON Tomasz Szatkowski, Siły Powietrzne RP wezmą udział w misji ochrony przestrzeni powietrznej NATO Air Policing nad Rumunią i Bułgarią.

Wiceminister Obrony Narodowej, Tomasz Szatkowski potwierdził medialne doniesienia o planach wysłania polskich myśliwców MiG-29 (w kodzie NATO: Fulcrum) na Bałkany, gdzie wezmą udział w misji ochrony przestrzeni powietrznej NATO Air Policing nad Rumunią i Bułgarią. Samoloty będą najprawdopodobniej stacjonować w 3. Myśliwskiej Bazie Lotniczej Graf Ignatiewo, gdzie stacjonowały we wrześniu i październiku ub.r., ćwicząc z bułgarskimi partnerami (czytaj więcej: Polskie MiG-i poleciały do Bułgarii):

Polskie myśliwce wezmą udział w przygotowywanej przez NATO misji nadzoru przestrzeni powietrznej Bułgarii i Rumunii. To przesądzone, teraz dogrywane są szczegóły.

Szatkowski podkreślił, że to forma okazywania sojusznikom z NATO, że nie tylko oczekujemy od nich bezpieczeństwa dla Polski, ale sami także o nie dbamy na obszarze całej flanki wschodniej. W podobnych misjach w poprzednich latach, polskie MiG-29 brały udział sześciokrotnie nad krajami bałtyckimi (Baltic Air Policing).

Według wiceministra, misja policyjna Sojuszu nad Rumunią i Bułgarią, podobnie jak ta nad Litwą, Łotwą i Estonią, także będzie prowadzona na zasadzie rotacji, a kontyngenty z państw sojuszniczych będą zmieniać się co kilka miesięcy i rozpocznie się już niebawem:

Już są kolejne kraje, które się zgodziły. (…) Gotowi jesteśmy już na jesieni, ale zobaczymy, czy partnerzy będą gotowi.

Pierwsze informacje o możliwości zezwolenia obcym wojskom stacjonowania w Bułgarii w celu prowadzenia misji policyjnych jej przestrzeni powietrznej pojawiły się na początku października ub. r. (czytaj więcej: NATO będzie bronić przestrzeni powietrznej Bułgarii?).

Czytaj także:

Macierewicz potwierdza: Do Syrii wyślemy F-16 i siły specjalne

Awaryjne lądowanie MiG-29 [FOTO+WIDEO]

Protest Rosji ws. remontu bułgarskich MiG-29 w Polsce

Stanisław Skalski patronem MiG-29

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.