Polski MiG-29A (9.12) z 23. BLT. / Wikimedia Commons.

Polskie MiG-i poleciały do Bułgarii

Rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ppłk Artur Goławski poinformował, że klucz myśliwców MiG-29 z 40 lotnikami i personelem technicznym polecieli do Bułgarii na dwutygodniowe ćwiczenia.

Polscy lotnicy z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego (23. BLT) w Mińsku Mazowieckim udali się do 3. Myśliwskiej Bazy Lotniczej Graf Ignatiewo, gdzie stacjonują bułgarskie MiG-29 (w kodzie NATO: Fulcrum). Będą tam przez dwa tygodnie ćwiczyć wspólnie z gospodarzami. Będą to pierwsze tego typu wspólne manewry polskiego i bułgarskiego lotnictwa wojskowego.

Dowódcą klucza polskich myśliwców jest płk dypl. pil. Maciej Trelka, będący jednocześnie od 11 października 2011 roku zwierzchnikiem w mińskiej bazie. Płk Trelka posiada mistrzowską klasę pilota oraz nalot ogólny ponad 1.600 godzin, z czego 1.200 godzin na samolotach naddźwiękowych. Według ppłk Goławskiego przedsięwzięcie będzie okazją do porównania wyszkolenia (w misjach przechwytujących, walkach powietrznych i innych) oraz bliższego poznania się lotników pracujących z tym samym typem samolotu. Powrót Polaków do macierzystej bazy zaplanowano na 9 października br.

Ćwiczenia mają odbyć się po niedawnym proteście dyrektora generalnego Rosyjskiej Korporacji Lotniczej (RSK) MiG, Siergieja Korotkowa, w związku z bułgarskimi planami remontu i modernizacji myśliwców MiG-29 tego kraju w Polsce (czytaj więcej: Protest Rosji ws. remontu bułgarskich MiG-29 w Polsce).

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.