Artystyczna wizja uderzeniowego bezzałogowego aparatu latającego (UCAV), który ma powstać w ramach programu Future Combat Air System (FCAS). / Źródło: BAE Systems.

Półtora miliarda euro na brytyjsko-francuski dron uderzeniowy

Wielka Brytania i Francją zbudują uderzeniowy bezzałogowy aparat latający (UCAV) w ramach programu Future Combat Air System (FCAS) za kwotę 1,54 mld EUR.

Podczas spotkania prezydenta Francji, Françoisa Hollande’a z premierem Wielkiej Brytanii, Davidem Cameronem podpisano porozumienie o przeznaczeniu 1,54 mld EUR (2,1 mld USD) na fundusz budowy nowego, uderzeniowego bezzałogowego aparatu latającego (UCAV) w ramach programu Future Combat Air System (FCAS).

Fundusz pozwoli na budowę nowoczesnej, bezzałogowej platformy bojowej o zdolnościach stealth i ograniczonej autonomii działania. Dron ma być zdolny do wykrywania i identyfikacji zagrożeń oraz przenoszenia uzbrojenia do precyzyjnego rażenia celów. Brytyjski premier stwierdził, że będzie to najbardziej zaawansowana maszyna w swojej klasie.

Porozumienie jest kontynuacją, rozpoczętego w 2010 roku programu Future Combat Air System (FCAS), podczas którego zbudowano dotychczas dwa demonstratory technologii: francuski Dassault nEUROn oraz brytyjski BAE Systems Taranis (patrz filmy poniżej). Oczekuje się, że prototyp docelowego drona powstanie w 2017 roku.

Jeśli chodzi o podział prac pomiędzy francuskie i brytyjskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe, to Dassault Aviation i BAE Systems zajmują się budową płatowca, Rolls-Royce i Snecma projektują i wyprodukują jednostki napędowe, natomiast Selex ES i Thales opracowują sensory i inne systemy elektroniczne.

Docelowy UCAV będzie współdziałać z samolotami Eurofighter Typhoon i Dassault Rafale w ramach koncepcji zintegrowanych działań bojowych. Nabyte doświadczenie wszystkich przedsiębiorstw ma też zaowocować w przyszłości programem budowy myśliwca 5. generacji.

Czytaj także:

Wspólny brytyjsko-francuski fundusz budowy pocisków rakietowych

IAI ROTEM ? nowy izraelski UAV [WIDEO]

Chińskie siły powietrzne utworzyły pierwszą jednostkę do zwalczania dronów

Pierwszy lot tureckiego drona Anka

Irańskie drony Shahed 129 nad Syrią

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.