Lynx. /Fot. ???? ?? Republic of Korea Armed Forces via Flickr

Południowokoreańskie śmigłowce Lynx uziemione

Władze Korei Południowej zdecydowały o zawieszeniu operacji lotniczych z wykorzystaniem floty śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Lynx ? decyzja południowokoreańskich władz ma bezpośredni związek z katastrofą śmigłowca tego typu, do której doszło w dniu 26 września br.

Południowokoreański Lynx podczas ćwiczeń RIMPAC 2006. /Fot. US Navy.

Południowokoreański Lynx podczas ćwiczeń RIMPAC 2006. /Fot.
US Navy.

Władze Korei Południowej zdecydowały o zawieszeniu operacji lotniczych z wykorzystaniem całej floty śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) Lynx do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy przez powołany w tym celu zespół ekspertów. Śledztwo prowadzone jest przez specjalny komitet ? przewodnictwo nad nim objął wiceadmirał Jung Jin-sup z Marynarki Wojennej Republiki Korei.

Południowokoreańskie władze nie ujawniły dalszych szczegółów, ale jednocześnie zapewniły, że warunki pogodowe panujące w tamtym czasie w rejonie manewrów spełniały wszystkie kryteria wymagane do organizacji ćwiczeń wojskowych i nie było podstaw do ich przerwania. Władze podały, że maszyna, która uległa katastrofie to śmigłowiec Super Lynx Mk.99A zakupiony dla potrzeb Marynarki Wojennej Republiki Korei w 1999 roku ? śmigłowiec przeszedł proces konserwacji w sierpniu br., natomiast pilot miał około 770 godzin nalotu.

Katastrofa śmigłowca Super Lynx Mk.99A miała miejsce w poniedziałek, w dniu 26 września br. około 52 kilometry na wschód od prowincji Gangwon. Południowokoreański śmigłowiec zniknął z radarów około godziny 21:05 czasu lokalnego w czasie wykonywania zadań w ramach wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich nocnych manewerów ? maszyna spadła do Morza Japońskiego. W trakcie katastrofy na pokładzie śmigłowca znajdowało się trzech członków załogi. Natychmiast po otrzymaniu zawiadomienia o katastrofie do akcji poszukiwawczej wysłane zostały siły Marynarki Wojennej Republiki Korei (ROKN) wsparte przez biorące udział w ćwiczeniach jednostki US Navy.

Komunikat prasowy Korea Herald, opublikowany we wtorek, w dniu 27 września br. stwierdza, że w wyniku prowadzonej akcji ratunkowej odnaleziono szczątki maszyny oraz elementy wyposażenia osobistego załogi. Wkrótce po tym Marynarka Wojenna Republiki Korei odzyskała ciało 33-letniego członka załogi (Kim) – ciała pozostałych dwóch członków śmigłowca Super Lynx Mk.99A (33-letni Park i 29-letni Hwang) zostały odnalezione we wtorek wczesnym rankiem.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.