Śmigłowiec wielozadaniowy UH-1Y Venom, należący do amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej (USMC). / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Porozumienie PGZ S.A. z Bell Helicopter ws. śmigłowców UH-1Y Venom

W dniu 18 lipca br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. oraz Bell Helicopter z grupy Textron podpisały list intencyjny (LOI) o współpracy w zakresie platform m.in. śmigłowca wielozadaniowego UH-1Y Venom.

We wtorek, 18 lipca br. w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A. w Warszawie podpisano list intencyjny (Letter Of Intent; LOI) z amerykańskim producentem śmigłowców Bell Helicopter z grupy Textron o współpracy w zakresie platform m.in. śmigłowca wielozadaniowego UH-1Y Venom. Na podstawie podpisanego listu intencyjnego PGZ S.A. i Bell Helicopter będą prowadzić wspólne prace, mające na celu określenie możliwości pokrycia przyszłego zapotrzebowania Sił Zbrojnych RP na śmigłowce wielozadaniowe przez platformę UH-1Y Venom.

Dokument dotyczy również potencjalnej współpracy przemysłowej i biznesowej w ramach programu pozyskania przez Siły Zbrojne RP śmigłowca uderzeniowego Kruk, ujętego w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, gdyż w grudniu ub. r. został podpisany list intencyjny o kooperacji dotyczącej śmigłowca szturmowego AH-1Z Viper, po tym jak w połowie marca ub. r. Bell Helicopter i PZL-Mielec Sp. z o.o. poinformowały o negocjacjach ws. możliwości uruchomienia w Polsce produkcji tychże śmigłowców szturmowych, jeśli zostałyby wybrane przez MON (czytaj więcej: Śmigłowce szturmowe Viper będą powstawać w Polsce?).

W toku kooperacji, której ramy zakreśla podpisany list intencyjny, Polska Grupa Zbrojeniowa i Bell Helicopter określą technologie mogące zostać objęte transferem technologii od amerykańskiego partnera do polskich spółek przemysłu obronnego, a także zakres prac produkcyjnych i serwisowych, które spółki z Grupy PGZ będą mogły wykonywać samodzielnie w przypadku zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej śmigłowców szturmowych AH-1Z Viper oraz śmigłowców wielozadaniowych UH-1Y Venom.

Prezes zarządu PGZ S.A., Błażej Wojnicz, powiedział:

Podpisany list intencyjny stwarza Polskiej Grupie Zbrojeniowej możliwość implementacji światowej klasy technologii śmigłowcowych w naszych zakładach przemysłowych. Cieszę się, że Grupa PGZ uczyniła kolejny krok w relacjach biznesowych z firmą Bell, i mam nadzieję, że relacje te w przyszłości jeszcze się umocnią. Wyposażenie Sił Zbrojnych RP w nowoczesne śmigłowce wielozadaniowe i szturmowe to jeden z aspektów planu modernizacji polskiej armii. Naszym celem jest to, żeby Siły Zbrojne otrzymały sprzęt najwyższej klasy, istotnie zwiększający zdolności obronne Polski.

Z kolei Rich Harris, wiceprezes Bell Helicopter, odpowiedzialny za rozwój programów wojskowych, dodał:

Jesteśmy głęboko przekonani, że ten podjęty wraz z PGZ krok stanowi solidną podstawę do umacniania naszych dalszych relacji i pokazuje zaangażowanie firmy Bell Helicopter na rzecz polskich celów wojskowych oraz dążenia do rozwoju przemysłu. Program H-1, oferujący najnowsze śmigłowce szturmowe i wielozadaniowe dostępne na rynku, stwarza także znaczące pole do współpracy z naszymi potencjalnymi parterami przemysłowymi, takimi jak PGZ. Śmigłowce AH-1Z i UH-1Y dają dużą przewagę z tytułu wspólnych części, jednocześnie zapewniając najbardziej skuteczne i wydajne środki realizacji misji bojowych.

Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A.

AH-1Z Viper ma 85% głównych elementów wspólnych ze śmigłowcem wielozadaniowym UH-1Y Venom firmy Bell Helicopter, co zwiększa zdolność do ich rozlokowania i utrzymania, zmniejszając jednocześnie potrzeby szkoleniowe oraz obciążenie logistyczne pomiędzy obiema platformami i ostatecznie obniżając całkowite koszty ich cyklu życiowego w odniesieniu do pozyskania, eksploatacji, utrzymania i obsługi. AH-1Z i UH-1Y są najnowszą generacją śmigłowców, powstałych w ramach programu modernizacyjnego H-1, obejmującego, odpowiednio, 180 śmigłowców AH-1W SuperCobra i 100 UH-1N Twin Huey. Program dostaw zmodernizowanych śmigłowców dla USMC kontynuuje ponad 80-letnią tradycję Bell Helicopter, firmy, która stworzyła pierwszy w historii śmigłowiec szturmowy i wielozadaniowy i ma na koncie więcej godzin w lotach bojowych, niż jakikolwiek inny producent na świecie.

Śmigłowce szturmowe AH-1Z oraz śmigłowce wielozadaniowe UH-1Y są obecnie użytkowane przez Korpus Piechoty Morskiej (USMC) Stanów Zjednoczonych w rejonach, gdzie panują jedne z najtrudniejszych warunków na świecie, i są środowiskowo przystosowane do najbardziej surowych wymagań wojskowych, co sprawia, że te zaawansowane maszyny są niezawodne i łatwe do utrzymania, doskonale sprawdzając się zarówno w środowiskach lądowych, jak i morskich. Korpus Piechoty Morskiej stosuje najbardziej zaawansowane uzbrojenie i czujniki, aby zapewnić na polu bitwy realizację strategii ?pierwszy zobacz, pierwszy strzelaj?.

Źródło:

pgzsa.pl: Polska Grupa Zbrojeniowa i Bell Helicopter zacieśniają współpracę w zakresie śmigłowców

Czytaj także:

Boeing podpisał list intencyjny z Polską Grupą Zbrojeniową ws. AH-64E Guardian

Śmigłowce AH-1Z Viper dla Pakistanu

Bell ujawnił projekt bezzałogowego przemiennopłata V-247 Vigilant [ZDJĘCIA]

Śmigłowce Bell 412EP dla Argentyny

Czechy planują zakup śmigłowców wielozadaniowych?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.