Fot. PGZ S.A.

Porozumienie Polskiej Grupy Zbrojeniowej z francuskim koncernem DCNS

W dniu 25 stycznia br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. podpisała porozumienie o współpracy (MoU) z francuskim koncernem zbrojeniowym DCNS o współpracy przy realizacji programów morskich, zwłaszcza w zakresie projektów ?Orka?, ?Miecznik? oraz ?Czapla?.

W środę, 25 stycznia br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. podpisała porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding; MoU) z francuskim koncernem zbrojeniowym DCNS o współpracy przy realizacji programów morskich, zwłaszcza w zakresie projektów ?Orka?, ?Miecznik? oraz ?Czapla?. Jak podkreślają strony, porozumienie zakłada transfer technologii oraz zaawansowany udział polskiego przemysłu stoczniowego w realizacji wymienionych projektów.

Ze strony PGZ, porozumienie podpisali prezes zarządu Arkadiusz Siwko oraz członek zarządu Adam Lesiński, a stronę francuską reprezentował Alain Fourgeron, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu DCNS. Na podstawie dokumentu, oba podmioty wypracują ramy kooperacji przy realizacji projektów zawartych w Programie Operacyjnym ?zwalczania zagrożeń na morzu?, ujętym w zaktualizowanym Planie Modernizacji Technicznej (PMT) Sił Zbrojnych RP (czytaj także: Zaktualizowany Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022). Jak podkreślił prezes Arkadiusz Siwko:

Podpisane porozumienie gwarantuje Polskiej Grupie Zbrojeniowej oraz stoczniom, które należą do PGZ i tworzą jedną z największych grup stoczniowych w Europie, możliwość współpracy przy budowie okrętów podwodnych w Polsce. To kontynuacja uprzednio rozpoczętych prac, związanych z budową korwet w projektach ?Miecznik? i ?Czapla?. (…) To porozumienie stanowi potwierdzenie, że wiodące firmy zajmujące się produkcją okrętów, upatrują w polskich stoczniach istotnego partnera do kooperacji. To pokazuje, że polski przemysł obronny i stoczniowy jest bardzo ważnym partnerem dla wszystkich liczących się podmiotów branży stoczniowej. Cieszę się także, że, jak się okazuje, potencjalne problemy w kooperacji polsko-francuskiej są czystą teorią.

Z kolei Alain Fourgeron podkreślił, że:

Właśnie konkretyzuje się porozumienie pomiędzy naszymi dwoma krajami, którego od dawna pragnęliśmy. To wielka szansa. Otwieramy drzwi dla dalszej współpracy, dalszego pogłębienia naszych partnerskich relacji, które przyniosą korzyści Polsce oraz polskiej Marynarce Wojennej. DCNS chce wnieść wkład swojego doświadczenia, żeby Polska w przyszłości mogła sama prowadzić własne programy zbrojeniowe. To dla mnie bardzo zaszczytny moment, choć mamy jeszcze wiele wspólnej pracy do wykonania.

Fot. PGZ S.A.

Fot. PGZ S.A.

Porozumienie o współpracy zakłada transfer technologii do polskich spółek stoczniowych skonsolidowanych w Grupie PGZ S.A., włącznie spółek Stocznia Remontowa ?Nauta? S.A. w Gdyni oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni, w realizację zamówień związanych z projektami ?Miecznik? i ?Czapla?. Dokument przewiduje również zaawansowany udział polskiego przemysłu stoczniowego w realizacji zamówień w ramach projektu ?Orka?*.

*Projekt ?Miecznik? obejmuje budowę okrętu patrolowego, ?Czapla? okrętu obrony wybrzeża z funkcją zwalczania min (według zaktualizowanego PMT SZ RP mają być powstać w latach 2021-2026), a ?Orka? okrętu podwodnego nowego typu (2024-2026) ? przyp. red.

DCNS, a właściwie Direction des Constructions Navales Services, to jeden z największych koncernów zbrojeniowych w Europie (zatrudnia ponad 13.000 pracowników w 10 państwach), specjalizującym się głównie w budowie nawodnych okrętów wojennych (fregat rakietowych typu FREMM i Horizon, korwet typu Gowind, lotniskowca typu Charles de Gaulle czy okrętów desantowych typu Mistral) i okrętów podwodnych (myśliwskich o napędzie konwencjonalnym typu Scorp?ne, strategicznych o napędzie nuklearnym Redoutable i Triomphant, myśliwskich o napędzie nuklearnym typu Rubis i Barracuda), a także morskich bezzałogowych statków latających (UAV) czy torped ZOP. Współpracuje także z innymi przedsiębiorstwami przy budowie elektrowni atomowych (m.in. przy Europejskim Reaktorze Ciśnieniowym; EPR) oraz przy zastosowaniu energii odnawialnej w technologiach morskich.

Przypomnijmy, że podobne porozumienie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. podpisała ze szwedzkim Saab Group w dniu 26 października ub. r. Dotyczyło ono możliwości wspólnej budowy okrętów nawodnych i podwodnych dla Marynarki Wojennej RP i państw trzecich (czytaj więcej: Wstępne porozumienie PGZ S.A. z Saabem ws. budowy okrętów wojennych).

Źródło:

pgzsa.pl: Polska Grupa Zbrojeniowa i DCNS podpisały porozumienie o współpracy przy realizacji programów morskich

Czytaj także:

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. przejęła Stocznię Szczecińską Nową

Stocznia Marynarki Wojennej nawiązała współpracę z Saabem

Euronaval 2016: ?Cyfrowe? okręty wojenne od DCNS

Wyciek 22 tysięcy stron dokumentacji francuskich okrętów podwodnych

Australia kupi francuskie okręty podwodne za prawie 40 mld USD

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Raytheonem, Autosanem i PGZ S.A.

PGZ chce zatrudnić 60.000 osób do 2030 roku

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.