F-35A Lightning II z bazy lotniczej Luke. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Pożar amerykańskiego F-35A Lightning II w czasie ćwiczeń

W dniu 23 września doszło do pożaru pojedynczego myśliwca 5. generacji F-35A Lightning II podczas ćwiczebnego rozmieszczenia siedmiu maszyn w bazie lotniczej Mountain Home w stanie Idaho.

Położenie bazy lotniczej Mountain Home w stanie Idaho. / Wikimedia Commons.

Położenie bazy lotniczej Mountain Home w stanie Idaho. / Wikimedia Commons.

Jeden z siedmiu myśliwców F-35A, należących do 61. Skrzydła Myśliwskiego USAF (61st Fighter Squadron; 61 FS) z bazy lotniczej Luke (Arizona), rozmieszczonych w ramach ćwiczeń w bazie lotniczej Mountain Home (Idaho) zapalił się podczas rozruchu silnika w dniu 23 września.

Zgodnie z informacjami dowództwa 61 FS, pilot zdołał opuścić maszynę o własnych siłach i nie został ranny. Dowódca Skrzydła, ppłk Michael Gette, komentując pobyt myśliwców w Idaho, powiedział:

Głównym celem tego rozmieszczenia było zwiększenie biegłości naszych pilotów-instruktorów w odszukiwaniu i niszczeniu celów naziemnych, stanowiących zagrożenie. To bułka z masłem dla F-35A. Baza lotnicza Mountain Home zapewnia wyjątkową okazję do przeprowadzenia takich ćwiczeń ze względu na wyjątkowe rozmiary ich poligonu, na których można rozgrywać złożone i kompleksowe scenariusze walki z zagrożeniami ziemia-powietrze.

Ćwiczenia w Idaho przeprowadzono w dniach 10-24 września br., natomiast przyczyna pożaru jednej z maszyn nie jest znana, a incydent jest badany przez specjalną komisję.

Tymczasem tego samego dnia, gdy nastąpił pożar, koncern zbrojeniowy Lockheed Martin przekazał Japonii w Fort Worth (Teksas) pierwszy z 42 zamówionych F-35A Lightning II (czytaj więcej: Japonia odebrała pierwszy myśliwiec F-35A Lightning II [ZDJĘCIA + WIDEO]).

Przypomnijmy, że to nie pierwszy incydent związany z eksploatacją F-35A w ostatnim czasie. Tydzień wcześniej, dowództwo USAF zdecydowało o uziemieniu trzynastu swoich myśliwców tego typu oraz dwóch maszyn, należących do Królewskich Norweskich Sił Powietrznych (RNoAF) z powodu wykrycia faktu kruszenia i złuszczania się przewodów chłodzących wewnątrz zbiorników paliwowych (czytaj więcej: Piętnaście myśliwców F-35A uziemionych z powodu usterki).

Czytaj także:

USAF: Pierwsza eskadra F-35A osiągnęła gotowość bojową

F-35A Lightning II zestrzelił drona

F-35 wyruszą do walki z islamistami?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.