Prawdziwy kamikaze w ostatni lot bojowy zabiera… swoją żonę!

Tetsuo Tanifuji był wyszkolonym pilotem samobójcą japońskiej marynarki wojennej, który w ostatnią misję zabrał do samolotu swoją żonę Asako. 

Kiedy Amerykanie zrzucili bombę atomową na Hiroszimę, a potem na Nagasaki, Japonia (pomimo niechęci wyższych dowódców) ogłosiła 14 sierpnia 1945 roku w osobie cesarza Hirohito „coś co było nie do pomyślenia”. Kapitulacja stała się faktem. Nie oznaczało to jednak, że walki ustały całkowicie. Zgodnie z porozumieniem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Związkiem Radzieckim, ten drugi zaatakował terytoria japońskie znajdujące się w północnych Chinach (Mandżurię) oraz zamierzał zdobyć wiele japońskich wysp i wysepek.

Japońskie wojska wycofywały się z Chin w ogromnym chaosie. Cztery dni po ogłoszeniu kapitulacji, dziesięciu pilotów samobójców z jednostki Kyoiku wyruszyło w swoją ostatnią misję. Zamierzali oni przypuścić atak na jednostki sowieckie atakujące wycofujących się żołnierzy i cywili japońskich. Tetsuo miał tylko 22 lata, kiedy wraz ze swoją żoną wsiadł do samolotu „typ 97” (prawdopodobnie był to Nakajima B5N1 japońskiej marynarki wojennej). Świadkowie potwierdzili, że żona innego pilota, nieznanego z imienia i nazwiska, również dołączyła do swojego męża. Żaden z pilotów, którzy wyruszyli tamtego dnia nie powrócił do bazy.

Samolot B5N1

Samolot B5N1

W 1957 roku japońskie władze uznały, że Tetsuo zginął w akcji bojowej. Z kolej rodzina jego żony, na ostateczne potwierdzenie zgonu Asako czekała do 1970 roku. Historia Tetsuo i Asako została przeniesiona na ekran i można ją zobaczyć w japońskiej telewizji.

Źródło:

 www.warhistoryonline.com

Historyk. Specjalizuje się w dziejach Związku Sowieckiego. Pozostałe zainteresowania to: losy Polaków podczas II WŚ oraz samoloty II WŚ.