Premier Arsenij Jaceniuk / Źródło: Wikimedia Commons
Premier Arsenij Jaceniuk / Źródło: Wikimedia Commons

Premier Jaceniuk: Ukraina toczy dwie wojny- na wschodzie kraju i z korupcją

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk w artykule zamieszczonym na łamach amerykańskiego dziennika „Washington Post” stwierdził, że jego kraj toczy dwie wojny- tę na wschodzie kraju oraz z korupcją.

Ukraina prowadzi wojnę na dwóch frontach. Pierwszy z nich można zobaczyć w telewizji, znajduje się we wschodniej części kraju, gdzie tysiące rosyjskich żołnierzy zaangażowanych jest w zbrojną agresję przeciwko integralności terytorialnej Ukrainy, włączając w to nielegalną aneksję Krymu. Mniej widoczna, ale także istotna jest wojna przeciwko radzieckiej przeszłości i spuściźnie, które zatrzymały nas w rozwoju na tak wiele lat- Jaceniuk o obecnej sytuacji, w jakiej jest Ukraina.

Ukraiński premier ma świadomość tego, że stawka zwycięstwa w obu tych wojnach jest bardzo wysoka- jest nią demokratyczna Ukraina, w której jest szansa na zbudowanie realnego dobrobytu dla ludzi mieszkających w tym kraju. Jednakże prezydent Rosji Władimir Putin sprzeciwia się wygraniu tych wojen przez Ukrainę, gdyż zdaje on sobie sprawę z faktu, że wolna i demokratyczna Ukraina to zagrożenie dla rosyjskich interesów.

Wiemy, że jedyną drogą, aby odzyskać kontrolę nad naszą przyszłością, jest stworzenie nowoczesnego zachodniego społeczeństwa opartego na odpowiedzialnym rządzie, gospodarce wolnorynkowej i praworządności. Zamiast spowolnienia tempa zmian politycznych i gospodarczych, chcemy ich przyspieszenia- Jaceniuk tak ocenia wizję państwa w kontekście walki z radziecką spuścizną polityczną.

Ukraiński premier przyznaje, że ogromnym problemem, o którym nie mówi się zbyt głośno na Zachodzie, a boleśnie dotyka Ukrainę, jest korupcja. Rosyjskie zbrojne zaangażowanie na wschodzie kraju, a wcześniej także nielegalna aneksja Krymu spowodowały, że nowe ukraińskie władze niejako „przejrzały na oczy” i postanowiły w kontekście walki z korupcją zlikwidować jej główne źródło- gaz ziemny. Trudną decyzją rządu było wprowadzenie wysokich taryf gazowych, które miały na celu, oprócz zwalczania głównego źródła korupcji wśród najwyższych urzędników państwowych, zmniejszenie zapotrzebowania na gaz rosyjski oraz zwiększenie wydobycia własnych zasobów gazu ziemnego.

Rozpoczęliśmy serię śledztw i aresztowań w związku z korupcją, w tym wobec wyższych urzędników państwowych. Znacznie zmniejszyliśmy zatrudnienie w służbie cywilnej, upraszczamy system podatkowy, aby zachęcić do inwestycji i zmniejszyć skalę oszustw. To są tylko główne punkty znacznie większego programu- tak Jaceniuk mówi o głównych działaniach mających uzdrowić system polityczno- gospodarczy kraju.

Choć przyszły kształt Ukrainy zależy od trafnych decyzji i podejmowanych w ich ramach działań ukraińskich władz, nieodzowna nadal jest pomoc zagraniczna- zarówno ta polityczno- wojskowa, jak i gospodarcza.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc już otrzymaną. Nie bylibyśmy w stanie ustabilizować naszej sytuacji finansowej bez uzgodnionego w lutym programu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Obecnie będziemy potrzebować większego wsparcia od Stanów Zjednoczonych w postaci dwustronnej pomocy, pomocy technicznej, inwestycji prywatnych i przywództwa w międzynarodowych instytucjach finansowych. Musimy również zabiegać o utrzymanie międzynarodowych sankcji na Rosję do momentu, kiedy umowa z Mińska zostanie w pełni wdrożona- Jaceniuk tak mówi o ciągłej potrzebie pomocy dla Ukrainy z zagranicy.

Arsenij Jaceniuk w artykule podkreśla, że demokracja, wolność i dobrobyt to najważniejsze wartości europejskie. Kraje demokratyczne stojące obok siebie, ramię w ramię, są nieodzowną siłą zdolną do pokonania wielu przeszkód. Postzimnowojenny ład i porządek międzynarodowy jest obecnie łamany przez Rosję, która ma wyraźne imperialistyczne zamiary. Obecnie to Ukraina ponosi największe straty wynikające z rosyjskiego ataku w europejski ład i porządek międzynarodowy, jednakże „konsekwencje skruszenia niezależności Ukrainy” poniosą nie tylko Ukraińcy, lecz cała Europa.