Propaganda w Państwie Islamskim (ISIS)

Socjotechnika jest jedną z sił oddziaływania na jednostki, jak i całe społeczeństwa. Może ona ukierunkować myślenie tysięcy i miliony ludzi oraz nawet wpływać na ich działania. Często jej cele i skutki mogą być bardzo niebezpieczne. Najlepszym przykładem jest propaganda w organizacjach terrorystycznych – zwłaszcza tych związanych z fundamentalizmem islamskim. Jednym z jej celów jest zastraszanie społeczeństw i narodów, a także całych cywilizacji.

Najlepszym przykładem są nagrania Al-Kaidy pokazujące, jak ścinane są głowy niewiernych „w imię Allaha”. Ten typ propagandy filmowej ma na celu zastraszenie świata zachodniego od działań przeciwko radykalnemu islamowi. Nagrania te są często bardzo słabej jakości i niosą nie wiele przekazu. Jeszcze nie dawno powodowały one rzeczywisty strach w społeczeństwach, ale obecnie wobec olbrzymiego przesycenia brutalności we współczesnym kinie europejskim i amerykańskim powodują one jedynie coraz częściej tylko i wyłącznie obrzydzenie. Obecnie zadanie zastraszania coraz trudniej jest zrealizować.

Kolejnym coraz częściej występującym celem propagandy jest zachęcenie muzułmanów do wspierania danych organizacji oraz ugrupowań. Do niedawna adresatem propagandy były zachodnie społeczeństwa według radykałów islamskich określane mianem „niewierne”. Obecnie są nim ludzie związani z islamem. Podniosła atmosfera, świetna muzyka, pełna reżyseria i profesjonalny sprzęt – brzmi to jak opis filmu z Hollywood. I tutaj występuje stereotypowe myślenie na temat filmów radykalnych islamistów. Taki wygląd właśnie mają materiały propagandowe państwa islamskiego, o czym dokładniej opiszę w tym artykule.

O propagandzie w działaniach ISIS możemy mówić od momentu zalążków jego działań. W przeciągu nieco ponad roku ukazało się ich około setki (mowa o filmach czysto związanych z propagandą). Obserwując ich jakość i wykonanie, można zauważyć wraz z rosnącą siłą coraz lepsze wykonanie. Od filmów nagrywanych amatorskimi sposobami aż do pełnego profesjonalizmu. Państwo islamskie dostrzegło w tym rosnący potencjał co widać, jeśli przejrzy się portale internetowe. Zastanówmy się, jak obecnie wygląda przeciętny film propagandowy ISIS. Dla przykładu weźmy krótki półtora minutowy filmik, a raczej ujęcia z dłuższego materiału.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=r5BopsGBkqc]

Już na samym początku mamy napis o pięknie brzmiącym tytule „zobaczyłem Boga”. Nie jest on na pewno przypadkowy. Pokazuje, że ukazane w filmiku sceny są drogą do zbawienia oraz kwintesencją i ideałem dla islamisty. Sceneria, nie jest też przypadkowa. Przeciętne miasteczko w świecie muzułmańskim takie jak tysiące. Ma to na celu zmniejszenie dystansu na linii muzułmański widz w kraju arabskim a bohaterami materiału. Ponadto obraz ten może wywoływać uczucie tęsknoty dla emigrantów świata islamu. Po chwili widzimy wybuch, który ma na celu ukazanie, że walka o lepszy świat trwa.

Następny napis brzmi „ale Bóg pozwala na nową wersję (świata)”. Jego znaczenie odnosi się do tego, że idą nowe czasy, w których można się przeciwstawić działaniom niszczącym islam według autorów i droga ku islamskiemu państwu nadchodzi. Widzimy typowych bojowników walczących w bardzo dynamicznej bitwie. Kolor skóry, zarost, tradycyjne nakrycia głowy oraz rozpowszechniony w tej części świata AK 47. Wszyscy są ubrani w barwy maskujące oraz posiadają kamizelki taktyczne. Strzelają ostrożnie zza jakiegoś zabudowania. Scena ta jest czysto propagandowa. Przedstawia ona bojowników jako świetnie wyposażonych i wyszkolonych. Co kreuje wizerunek armii ISIS bardzo korzystnie.

Żołnierze walczą przy wybuchach ciężkiej artylerii zwykłą bronią maszynową, co ma pokazać ich odwagę. Po zakończeniu sceny nie równej walki pojawia się człowiek idący poprzez pola z flagą ISIS i karabinem. Jest to symbol nadchodzącego państwa islamskiego. Za chwilę pokazują się maszerujący żołnierze. W tym momencie warto spojrzeć na kolumnę prawą i lewą. Ludzie idący mają karabin y- lecz jest szczegół, na który warto zwrócić uwagę. Jest nim ubiór. Po naszej prawej widzimy bojowników w strojach cywilnych po prawej w wojskowych. To także jest celowe, bo pokazuje, że o państwo islamu mogą walczyć nie tylko osoby sprawdzone już w boju, ale każdy, kto czuje powołanie.

Warto w tym momencie zwrócić uwagę na muzykę. Słowa odnoszą się o walce w świętej wojnie – dżihadzie, i można powiedzieć, że jest bardzo porywająca dla osób wywodzących się z muzułmańskiego kręgu kulturowego.

Po chwili pojawiają się znowu „nasi” dzielnie walczący żołnierze, którzy przed chwilą maszerowali. Słowa o „świętej wojnie” nie ustają. Znowu trzykrotne powtórzenie sceny z człowiekiem idącym przez pola na zmianę z walczącymi żołnierzami. Ma to na celu pokazanie, że ISIS walczy, wygrywa i maszeruje coraz dalej przez świat. Typowa propaganda sukcesu.

Jak widzimy, nic w tym filmiku zaledwie minutowym nie jest przypadkowe. Ma to wszystko określone cele. Obserwując psychikę młodych muzułmanów w Europie, możemy dojść do wniosku, że cel jest osiągany. Podniosła muzyka – ale nie za starodawna, odwaga walczących, propaganda sukcesu, i słowa o Allahu. Odniesienie do wartości religijnych tak ważnych dla ludzi wierzących odgrywa dużą rolę w coraz bardziej laicyzującej się Europie, gdzie wartości odnoszą coraz mniejszą rolę. Taka atmosfera doskonale wyzwala uczucia młodzieży. Faktem jest, że coraz częściej młodzi ludzie z Europy chcą walczyć o ISIS i podejmują walkę zarówno w szeregach armii, jak i na terytorium państw, w których przebywają. Nawet 12-14 letnie dziewczynki próbują przedostawać się na tereny Państwa Islamskiego, aby rodzić dzieci, tak jak to określają „bohaterom”. Dobrze ubrani, wyszkoleni, wyposażeni żołnierze to element każdej formy propagandy państwa islamistów. Zdjęcie przy zdobytych Abramsach w wojnie z żołnierzami Iraku nie jest także przypadkowe.

Zdobyty amerykański czołg Abrams / Źródło: http://blogs.cfr.org

Zdobyty amerykański czołg Abrams / Źródło: http://blogs.cfr.org

Propaganda bogactwa ma zachęcić młodych ludzi, ledwie wiążących koniec z końcem w różnych częściach świata do przyjazdu z nadzieją, że za zasługi państwo odpowiednio się odpłaci, co zapewni godną stopę do życia w przyszłym czasie.

Niestety działania państwa islamskiego w dziedzinie socjotechniki nie mają za wiele wspólnego z prawdą. Faktem jest, że nowoczesny sprzęt stanowi ułamek całego uzbrojenia, żołnierze często walczą bez butów, a miasta w wyniku walk są ruinami. Za najmniejsze wykroczenie ludzie karani są śmiercią. Jednakże, młodzi ludzie niezależnie od wyznania potrzebują mówienia o wartościach, doniosłości, ukazywania odwagi współbraci. Obserwowanie propagandy ISIS oraz wpływu jego działań na muzułmanach w Europie może mieć olbrzymie znaczenie do zrozumienia tego państwa, oraz podjęcia działań przeciwko zagrożeniom, które ze sobą niesie.