Fot. st. szer. Wojciech Król/CO MON.

Przekazanie WOT pierwszej partii karabinków Grot [WIDEO]

W dniu 30 listopada br. w Warszawie odbyło się symboliczne przekazanie Wojskom Obrony Terytorialnej (WOT) pierwszej partii z 53 tysięcy egzemplarzy modułowych karabinków automatycznych MSBS-5,56 Grot zamówionych dla Wojska Polskiego, w tym dla Wojsk Specjalnych i Operacyjnych.

W czwartek 30 listopada br. przed pomnikiem generała dywizji Stefana Grot?Roweckiego w Warszawie odbyło się symboliczne przekazanie żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) pierwszej partii z 53 tysięcy egzemplarzy modułowych karabinków automatycznych MSBS-5,56 Grot. Jak podkreśla MON, to największy z kontraktów na dostawę broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego po 1989 roku:

To największy od wielu lat kontrakt, który został zamówiony w fabryce Łucznik, wartości pół mld zł. Ponad 53 tys. sztuk tej broni będzie użytkowanej przez polskich żołnierzy; broni zaprojektowanej i wytworzonej od samego początku do końca w polskiej fabryce. ? powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości.

Fot. st. szer. Wojciech Król/CO MON.

Jak podkreślił szef MON, kolejne partie broni trafią już niebawem do innych rodzajów sił zbrojnych:

Pierwsza partia broni, przechodzi w ręce żołnierzy liniowych, przechodzi w ręce żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, a następnie wojsk specjalnych i wreszcie wojsk operacyjnych.

Minister podkreślił, że kiedyś broń była dla żołnierzy, dziś weteranów powstania warszawskiego i drugiej konspiracji ? czymś wymarzonym. Dziś ? są wspaniałe fabryki, są wspaniali inżynierowie, są media, wszystko zdaje się jest, by żołnierze dostawali broń:

A jednak, aby ta broń mogła dotrzeć do polskich żołnierzy, trzeba było podejmować decyzje nadzwyczajne. ? dodał.

Fot. st. szer. Wojciech Król/CO MON.

Fot. st. szer. Wojciech Król/CO MON.

Minister mówił, że aby tak się stało, musiały być przez niego ? zmieniane zarządzenia, musiałby być podejmowane nowe decyzje, musiał być przełamywany opór urzędników, opór lobby. Minister przekonywał, ? że była nawet kampania informacyjna, która miała na celu udowodnić, że karabinków Grot nie ma, albo że one do niczego się nie nadają, że się cały czas psują, że zamówienia na tę broń nie powinno być.

Jak podkreśla MON, Grot to nowoczesna konstrukcja, opracowana od podstaw przez polskich inżynierów. To pierwszy polski karabinek w pełni zgodny ze standardami NATO, który spełnia oczekiwania żołnierzy i wymagania współczesnego pola walki.

W uroczystości uczestniczył także sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła oraz kombatanci. Symbolicznie, pierwsze egzemplarze karabinków MSBS-5,56 Grot żołnierzom WOT, przekazali weteran AK i powstania warszawskiego kpr. Jerzy Majkowski ps. ?Czarny? oraz członek oddziału ?Romana? zgrupowania samoobrony AK cichociemnego mjr Hieronima Dekutowskiego ps. ?Zapora?, mjr Zbigniew Matysiak, ps. ?Kowboj?.

WIDEO z uroczystości:

Przypomnijmy, że kontrakt o wartości ok. 500 mln PLN z radomską Fabryką Broni ?Łucznik?, Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało w dniu 5 września br. podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach. Ogłoszono wówczas, że do końca 2017 roku pierwszy tysiąc z zamówionych egzemplarzy broni trafi na wyposażenie Jednostki Wojskowej ?Nil? oraz trzech istniejących brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, natomiast całość kontraktu zostanie zrealizowana do 2020 roku, gdy karabinki trafią na wyposażenie Wojsk Specjalnych, Operacyjnych i Terytorialnych (czytaj więcej: MSPO 2017: Ponad 53 tysiące karabinków MSBS-5,56 Grot dla Wojska Polskiego).

Źródło:

mon.gov.pl: Karabinki MSBS ?Grot? dla WOT

Czytaj także:

Reprezentacyjne karabinki MSBS dla Wojska Polskiego

MSPO 2016: Karabiny MSBS dla Służby Więziennej

Karabinki MSBS i pistolety Ragun do testów dla WOT

Karabinki MSBS trafiły na testy do Żandarmerii Wojskowej

Kolejne MSBSy dla Wojska Polskiego

MSPO 2016: Prezentacja karabinka MSBS w wersji kal. 7,62 mm

Kontrakt na dostawy karabinów maszynowych UKM-2000P dla WOT

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.