Boeing AH-64E Guardian, należący do US Army. / Wikimedia Commons.

Przyspieszenie dostaw śmigłowców AH-64E Guardian dla Korei Płd.

Agencja prasowa Yonhap poinformowała, że lotnictwo wojsk lądowych Republiki Korei przyspieszy tempo wdrażania nowych śmigłowców szturmowych z powodu napięć na linii Seul-Pjongjang.

Agencja Yonhap powołała się na słowa rzecznika prasowego południowokoreańskiego ministerstwa obrony, Kima Min-Seoka, który powiedział, że dwa pierwsze śmigłowce szturmowe Boeing AH-64E Guardian wejdą do służby w lotnictwie wojsk lądowych w maju br.

Korea Południowa zamówiła 36 nowych maszyn w 2013 roku, których dostawy mają zakończyć się w lutym 2017 roku, tak aby miesięcznie wchodziły do służby dwa śmigłowce. Głównym powodem przyspieszenia dostaw są napięcia na linii Seul-Pjongjang, po przeprowadzeniu przez Koreę Północną próby z bombą wodorową w dniu 6 stycznia br. (czytaj więcej: Korea Północna zdetonowała bombę wodorową).

Boeing AH-64E Guardian (Apache Block III) jest najnowszym wariantem śmigłowców szturmowych z rodziny Apache, wyposażonym w kompozytowe łopaty śmigieł oraz nowe przekładnie i głowice, a także mocniejsze silniki turbowałowe General Electric T700-GE-701D o mocy maksymalnej 2000 KM/1491 kW. Zmiany te poprawiły osiągi, a zwłaszcza prędkość i wznoszenie się. Modyfikacji uległa też elektronika, awionika i oprogramowanie, umożliwiając zastosowanie ulepszonego radaru typu Longbow lub AESA oraz system optoelektroniczny o wyższej rozdzielczości i dokładności M-TADS/PNVS (Modernized Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor), zwanego też Arrowhead. Załoga śmigłowca uzyskała również możliwość kontroli uderzeniowych bądź rozpoznawczych bezzałogowych aparatów latających. Debiut bojowy tych maszyn miał miejsce w Afganistanie w marcu 2014 roku.

Czytaj także:

USA rozmieszczą drony uderzeniowe w Korei Płd.

Japonia: Zniszczymy północnokoreańską rakietę, jeśli nam zagrozi

Amerykańskie F-22A i F-16 w Japonii

Uzbrojony B-52H nad Koreą Południową [WIDEO]

USA wyślą lotnictwo i okręt podwodny do Korei Płd.?

Katastrofa amerykańskiego śmigłowca Apache w Korei Płd.

Wielka Brytania zmodernizuje śmigłowce AH-64 Apache

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.