Fot. PZL-Świdnik (pzl.swidnik.pl).

PZL-Świdnik przekazał wojsku ostatniego Głuszca

Należąca do włoskiego Leonardo-Finmeccanica, spółka PZL-Świdnik S.A. w obecności Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza, przekazała Wojskom Lądowym ostatni zamówiony śmigłowiec W-3PL Głuszec, a także Marynarce Wojennej dwa zmodernizowane W-3RM Anakonda.

W dniu 27 czerwca br. na terenie zakładów spółki PZL-Świdnik S.A., należącej do włoskiej firmy zbrojeniowej Leonardo-Finmeccanica, w obecności Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza, wysokich oficerów Sił Zbrojnych RP, użytkowników śmigłowców, lokalnych władz, parlamentarzystów, reprezentantów polskiego przemysłu obronnego, placówek naukowo-badawczych (B+R) oraz mediów, przekazano Wojsku Polskiemu nowe śmigłowce oraz otwarto centrum serwisowe.

Zakłady przekazały Wojskom Lądowym (WL) ostatni śmigłowiec W-3PL Głuszec z 2. serii czterech maszyn modernizowanych w Świdniku, dzięki czemu na wyposażeniu WL znajdzie się łącznie 8 śmigłowców tego typu. Ponadto, Marynarka Wojenna RP odebrała dwa pierwsze śmigłowce W-3RM Anakonda z 5 modernizowanych w Świdniku. Ostatnią częścią uroczystości była prezentacja nowego centrum serwisowego, które ma na celu usprawnienie działań spółki z zakresu wsparcia klienta i produktu. W centrum o powierzchni 4.000 m? i wyposażonym w specjalistyczny sprzęt, będą wykonywane prace serwisowe i remontowe śmigłowców produkcji PZL-Świdnik: Mi-2, W-3 Sokół, W-3RM Anakonda, SW-4 Puszczyk, a w przyszłości także innych maszyn użytkowanych zarówno przez polskich, jak i zagranicznych użytkowników. Zatrudnienie znajdzie dzięki temu ponad 100 osób.

Fot. PZL-Świdnik (pzl.swidnik.pl).

Fot. PZL-Świdnik (pzl.swidnik.pl).

Fot. PZL-Świdnik (pzl.swidnik.pl).

Fot. PZL-Świdnik (pzl.swidnik.pl).

Fot. PZL-Świdnik (pzl.swidnik.pl).

Fot. PZL-Świdnik (pzl.swidnik.pl).

W czasie uroczystości, Mauro Moretti, prezes oraz dyrektor generalny Leonardo-Finmeccanica, właściciela PZL-Świdnik S.A. powiedział, że:

Te osiągnięcia dowodzą znaczenia naszej od dawna ugruntowanej obecności w kraju oraz naszej wiodącej roli na poziomie globalnym w dostarczaniu zdolności, na jakie zasługują klienci. Przyjęliśmy na siebie zobowiązanie, aby w przyszłości dawać jeszcze więcej tak, aby móc zaspokoić wszelkie wymagania przy użyciu najnowszej technologii, wydajnego kosztowo wsparcia przez cały cykl życia produktów oraz niezrównanych korzyści przemysłowych dla Polski.

Źródło: PZL-Świdnik.

W-3PL Głuszec jest to wielozadaniowa wersja śmigłowca wsparcia bojowego W-3 Sokół. Główne udoskonalenia względem Sokoła to zwiększenie możliwości bojowych (w tym dostosowanie do lotów nocnych i w każdych warunkach pogodowych) oraz zwiększenie możliwości ratownictwa medycznego w warunkach bojowych (Combat Search and Rescue; CSAR). Z kolei W-3RM Anakonda jest to wersja ratownictwa morskiego, z nadmuchiwanymi pływakami do awaryjnego wodowania.

W-3PL, rysunek autorstwa Ralph1989.

W-3PL Głuszec, rysunek autorstwa Ralph1989.

Czytaj także:

Polska kupi nowe samoloty rządowe

Macierewicz: Śmigłowce od trzech dostawców

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.