R. Terlecki ?Polska w niewoli 1945-1989. Historia sowieckiej kolonii? – recenzja

Patrząc na dzisiejszy historyczny rynek wydawniczy w naszym kraju można bez większego trudu odnaleźć wszelkiego typu publikacje. Poczynając od tych poświęconych sprzączce pasa mieszkowego woja, po te tyczące nawet najmniejszej śrubki Messerschmitta tnącego niebo wojennej Europy. Ich precyzja, dokładność i głębia informacyjna są naprawdę godne podziwu.

Jednak wśród tej istnej dżungli, przeciętny odbiorca może odczuć pewien niedosyt. Mianowice delikatnego deficytu pozycji poruszających w sposób bardziej szeroki i panoramiczny nasze dzieje. Naturalnie nie brakuje i takich tytułów. Aczkolwiek większe nasycenie naszych księgarń w tego typu opracowania, wydaje się być bardzo pożądane nie tylko ze względu na ciągłe poszerzanie naszej wiedzy ale również z punktu widzenia rozwoju samej nauki historii i historiografii.

Taką funkcję bez wątpienia może spełnić praca profesora Ryszarda Terleckiego ?Polska w niewoli 1945-1989. Historia sowieckiej kolonii?, opublikowana nakładem wydawnictwa AA. Ten działacz antykomunistycznej opozycji, ostatnio szeroko znany głównie z życia politycznego, daje nam do ręki nadzwyczaj sprawnie napisane kompendium wiedzy o najmroczniejszej karcie historii Polski. Gdy coraz częściej możemy zauważyć próby manipulowania historią tego okresu przez rodzimych sofistyków, bezcenną zdaje się być lektura pracy szczególnie stawiającej na bezstronność i obiektywność. Nie wplątującej zarówno autora jak i jego czytelników w bieżące partykularne wojny. Na pewno nie ma to być głos w politycznej rozgrywce a raczej narzędzie do poznania i popularyzowania faktów. Bez względu na to czy się one będą dobrze sprzedawały w telewizyjnych studiach i internetowych portalach.

Ryszard Terlecki pisząc swoją historią PRL-u obrał strukturę chronologiczno-rzeczową. Może to znacznie ułatwić odbiorcom przyswojenie tego prawie półwiecznego okresu, przecież pękającego w szwach od dat, nazwisk i pojęć. Każdy z kilkudziesięciu rozdziałów ma za zadanie uchwycenie najbardziej istotnych i znaczących momentów, mających bezpośrednie przełożenie na nurt wydarzeń w komunistycznej Polsce. Trzeba przyznać, że praca ta ma jeden główny atut, którego nieraz bezskutecznie można poszukiwać w tego typu książkach. Otóż Terlecki wykreował swoją własną, bardziej lub mniej obiektywną, myśl przewodnią układającą w precyzyjną całość konstrukcję historyczno-ideową utworu. Nie są to, jak niestety coraz częściej można zauważyć współcześnie, luźno pływające w popularnonaukowej zupie elementy, złożone z danych oraz informacji. Łączą się one od czasu do czasu w mętne grupki by zaraz potem rozpłynąć się w całości. Najgorsze jest to, że czytelnik ma wrażenia że nawet sam twórca takiego ?dzieła?, nie ma pojęcia dlaczego ani tak naprawdę o czym pisze.

?Polska w niewoli? może być tytułem ze wszech miar utylitarnym. Pomocnym jako przejrzyste i przystępnie napisane źródło wiadomości dla uczniów i studentów. Również jako leksykon dla każdego kto pragnąłby w sposób obiektywny a jednocześnie niezwykle interesujący, odświeżyć czy utrwalić sobie informacje o tym okresie. Zdaje się to być wręcz niezbędnym działaniem w dobie sączącej się z mediów propagandy zrównującej ofiary z katami. Zamęt informacyjny wymaga jasnego wyjaśnienia, z którym nawet zasiedlające studia telewizyjne ?autorytety? nie mogą dyskutować. Pozycja wartościowa i potrzebna.

terleckiTytuł: ?Polska w niewoli 1945-1989. Historia sowieckiej kolonii?
Autor: Ryszard Terlecki
Wymiary: 140×200 mm
Liczba stron: 496
Oprawa: twarda
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7864-852-9
Wydawnictwo: Wydawnictwo AA

 

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<