Fragment okładki książki IRA Hitlera. Pakt Trzecia Rzesza ? Irlandzka Armia Republikańska

Radosław Golec – IRA Hitlera. Pakt Trzecia Rzesza – Irlandzka Armia Republikańska – recenzja

W tym roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się książka Radosława Golca „IRA Hitlera. Pakt Trzecia Rzesza – Irlandzka Armia Republikańska” traktująca o współpracy członków tej organizacji z przedstawicielami nazistowskich Niemiec. Zapraszam do recenzji.

Temat przewodni jest naprawdę ciekawy. Uczciwie przyznam, że do tej pory jakiekolwiek szczegółowe informacje dotyczące kontaktów i współpracy pomiędzy III Rzeszą, a Irlandzką Armią Republikańską były mi nieznane. Dzięki lekturze „Iry Hitlera…” zdecydowanie bardziej pogłębiłem swoją wiedzę na ten temat. Trudno się dziwić, że historia kontaktów pomiędzy IRA a III Rzeszą nie jest szeroko znana. Po lekturze publikacji Golca czytelnik dowiaduje się dlaczego tak się stało. Sumując ze sobą niekompetencję niemieckiego wywiadu wojskowego, szpiegów wysyłanych na „Zieloną Wyspę”, a także nieodpowiedzialność i amatorszczyznę członków Irlandzkiej Armii Republikańskiej otrzymujemy swoistą klęską opisywanego w książce sojuszu. Kolejne przedstawione przez autora przykłady wspomnianej wyżej przeze mnie amatorszczyzny obu stron niejednokrotnie powodowały pojawienie się uśmiechu  oraz lekkiego zażenowania na moje twarzy. Przez 14 rozdziałów wędrujemy przez najważniejsze operacje prowadzone przez stronę niemiecką przy dość „pokracznej” pomocy IRA. Zapoznajemy się z najważniejszymi postaciami irlandzkiego ruchu niepodległościowego (bądź jak kto woli terrorystów), agentami przerzucanymi przez Niemców do Irlandii, ich celom i historii działań, a także przeciwdziałaniu irlandzkiego wywiadu i policji. Autor bardzo sprawnie prowadzi swoją narrację. Całość swoistą klamrą zamyka podsumowanie Radosława Golca.

Oprócz tematu przewodniego otrzymujemy informacje o kulisach powstania IRA oraz innych formacji związanych z irlandzkim ruchem niepodległościowym. Autor zarysowuje również czytelnikowi status polityczny Irlandii Północnej oraz stanowisko Irlandii, hitlerowskich Niemiec oraz Aliantów Zachodnich wobec IRA podczas II wojny światowej. Dowiadujemy się również o stanowisku Hitlera wobec sprawy irlandzkiej, planów mniej lub bardziej realnych dotyczących inwazji Wehrmachtu na Wyspy Brytyjskie oraz roli bojowników IRA w tym wydarzeniu. Sporo miejsca poświęcone jest Eamonovi de Valera i jego postawie podczas ostatniej wojny.

Książka napisana jest naprawdę rzetelnie. Ilość szczegółów, postaci i wydarzeń dowodzi, że autor solidnie podszedł do tematu. Jak zawsze przy tego typu publikacjach zwracam uwagę na dodatki: fotografie, rysunki czy mapy. Oprócz kilku tych ostatnich niestety zabrakło przysłowiowej „wisienki na torcie”. Kilka zdjęć na pewno jeszcze bardziej uatrakcyjniłoby książkę autora. To moja subiektywna ocena i nie każda z osób sięgających po recenzowaną pozycję musi się z tym zgodzić. Jednakże z czystym sumieniem mogę polecić publikację Wydawnictwa Poznańskiego. Czytało mi się ją naprawdę dobrze. „IRA Hitlera…” to prawdziwa gratka dla miłośników historii Irlandii, III Rzeszy oraz gry wywiadów podczas II wojny światowej. Polecam serdecznie!

Radosław Golec to absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Institute of Technology Tallagh w Dublinie. Jest autorem książki „Taniec z Hitlerem. Kontakty polsko-niemieckie 1930-1939”.


                                                                 

Autor: Radosław Golec

Tytuł:  IRA Hitlera. Pakt Trzecia Rzesza – Irlandzka Armia Republikańska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-7976-014-95

Liczba stron: 357

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.