Radosław Wiśniewski „Apokalipsa 1939. Początek” – recenzja

W kwietniu br. za sprawą wydawnictwa Warbook ukazała się książka Radosława Wiśniewskiego pod tytułem Apokalipsa 1939. Początek. Najnowsze dzieło autora w wyjątkowy ludzki sposób opisuje wojnę obronną i towarzyszy polskim żołnierzom września ’39 podczas bitew, odwrotów, chwil chwały i klęski.

Na łamach kilkusetstronicowej lektury, autor serwuje swoim czytelnikom chronologicznie poprawną relację z krwawej wojny obronnej, poczynając od przygotowań do tego prawdziwie apokaliptycznego konfliktu. Następnie przenosi on nas w wir wydarzeń, ukazuje dramatyczną i nieugiętą postawę tragicznych bohaterów. Opis znajdujący się na okładce nie kłamie. Autor rzeczywiście „jest wszędzie tam, gdzie coś się dzieje. Ze sztabów wraz z rozkazami wyrusza na pierwszą linię, a to, co dostrzega, zapisuje i w niniejszej książce dzieli się z nami wiedzą i wrażeniami”.

Opowieść Radosława Wiśniewskiego nie jest bezbarwna i nie stanowi jedynie kolejnego naukowego opracowania, jakich wiele jest na rynku. Wśród elementów wyróżniających tę lekturę na tle innych pozycji książkowych jest bez wątpienia sposób jej zredagowania.

Autor wyraźnie docenia poświęcenie i ofiarę obrońców września ’39, lecz nie tworzy lektury ku pokrzepieniu serc. W otwarty sposób przedstawia i piętnuje liczne błędy popełnione przez obrońców w tym m.in. niehonorową i postawę godną pożałowania postawę generała Stefana Dęba-Biernackiego.

Wyjątkowego charakteru lekturze dodaje bez wątpienia ludzkie podejście do historii. W lekturze pojawiają się konwersacje autora z bliskimi mu osobami na temat tamtych wydarzeń i wspomnienia z podróży i odwiedzin niektórych miejsc ze szlaku bojowego polskich jednostek wycofujących się przed nacierającą niemiecką machiną wojenną. Ponadto autor wplata w narrację wspomnienia, listy i relację obrońców września ’39 – od pojedynczych żołnierzy po wysokich rangą dowódców — i nie zapomina o przedstawieniu tychże relacji z perspektywy drugiej strony.

Najnowsze dzieło Radosława Wiśniewskiego przypadnie do gustu wszystkim czytelnikom, zarówno pasjonatom historii, jak i osobom, które mają zaledwie podstawowe wyniesione ze szkoły informacje na temat tego prawdziwie apokaliptycznego wydarzenia, jakim była wojna obronna ’39 roku.

Polecam serdecznie!

Adrian Blicharz

 

Autor: Radosław Wiśniewski

Tytuł: Apokalipsa 1939. Początek

Wydawnictwo: Warbook

Oprawa: Oprawa miękka

Rok wydania: 2020

ISBN: 978-83-65904-67-6

Liczba stron: 384

> > > Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.