Wyrzutnia SPARC dla ppk Spike NLOS. / Źródło: armyrecognition.com

Rafael zaprezentował nową wyrzutnię dla ppk Spike

Izraelski państwowy wytwórca uzbrojenia, Rafael Advanced Defense Systems Ltd., zaprezentował nową wyrzutnię dla przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike NLOS o nazwie SPARC.

Wyrzutnia SPARC została zaprezentowana przez Izraelczyków podczas londyńskich targów przemysłu obronnego i bezpieczeństwa DSEI 2015 (Defence Security and Equipment International).

SPARC jest holowany (izraelska armia będzie używać wojskowej wersji lekkiej ciężarówki Ford 550 z napędem 4×4 ? przyp. red.), zdalnie sterowany, wyposażony w cztery przeciwpancerne pociski kierowane Spike NLOS (Non Line Of Sight; jest to wersja z większym pociskiem o zasięgu 25 km i masie całkowitej ok. 70 kg, przeznaczona do montażu na wozach bojowych oraz śmigłowcach ? przyp. red) i może obracać się o 360°.

Obsługa systemu składa się z dwóch żołnierzy, którzy mogą kierować nim z odległości do 500 metrów za pośrednictwem światłowodu. Operatorzy mogą odbierać dane telemetryczne wraz z obrazem w czasie rzeczywistym od głowicy śledzącej, dzięki systemowi NLOS (dwusystemowy, elektrooptyczny układ naprowadzania ? przyp. red.).

Mobilność wyrzutni, daje tę zaletę, iż pozwala to na dowolną zmianę położenia oraz doholowanie jej w rejon, gdzie jest potrzeba zwiększenia zdolności obronnych w zakresie zwalczania pojazdów opancerzonych, np. w wysuniętych bazach operacyjnych (forward operating base; FOB).

Wyrzutnia SPARC dla ppk Spike NLOS. / Źródło: Rafael Advanced Defense Systems Ltd.

Wyrzutnia SPARC dla ppk Spike NLOS. / Źródło: Rafael Advanced Defense Systems Ltd.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.