Myśliwce z rodziny F-16, F-15 i F/A-18 są sztandarowymi produktami amerykańskiego przemysłu lotniczego. / fot. U.S. Air Force.

Raport: Amerykanie zrzucili jak dotąd prawie 70.000 bomb na ISIS

Na początku czerwca br. portal Military.com opublikował statystyki dotyczące amerykańskich nalotów na obiekty tzw. Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii od początku operacji Inherent Resolve, czyli od czerwca 2014 roku. Jak wynika z raportu samoloty wielozadaniowe, bliskiego wsparcia, bombowce strategiczne oraz uderzeniowe drony zrzuciły ponad 67 tysięcy bomb i innego uzbrojenia na pozycje terrorystów.

Informacje przekazane portalowi Military.com przez AFSCENT (Dowództwo Sił Powietrznych CENTCOM-u ? przyp. red.), podlegające Dowództwu Centralnemu Stanów Zjednoczonych, odpowiadającemu za działania zbrojne na obszarze północno-wschodniej Afryki, Bliskiego i Środkowego Wschodu, pokazują, że od czasu rozpoczęcia operacji Inherent Resolve (OIR) w dniu 15 czerwca 2014 roku, należące do amerykańskich Sił Powietrznych (USAF), Marynarki Wojennej (US Navy) oraz Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) lotnictwo bojowe zrzuciło ponad 67 tysięcy bomb i innego uzbrojenia na obiekty i pozycje terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.

Jak wynika ze szczegółowych statystyk samoloty wielozadaniowe (myśliwsko-bombowe) i bliskiego wsparcia zrzuciły trzy razy więcej uzbrojenia niż bombowce strategiczne, natomiast bezzałogowe, bojowe aparaty latające (UCAV) znalazły się na końcu zestawienia. Zgodnie z danymi od 8 sierpnia 2014 roku (wtedy rozpoczęły się pierwsze bombardowania) do 15 maja br. amerykańskie statki powietrzne zrzuciły łącznie 67.333 bomb i innego uzbrojenia, najwięcej samoloty wielozadaniowe F-15E Strike Eagle, a najmniej nowsze F-22A Raptor.

Szczegółowe zestawienie co do typów statków powietrznych oraz liczby zrzuconych ładunków:

  1. Samoloty wielozadaniowe F-15E Strike Eagle (USAF) ? 14.995;
  2. Samoloty bliskiego wsparcia A-10 Thunderbolt II (USAF) ? 13.856;
  3. Bombowce strategiczne B-1B Lancer (USAF) ? 9.195;
  4. Samoloty wielozadaniowe F/A-18E/F Super Hornet (US Navy) ? 8.920;
  5. Samoloty wielozadaniowe F-16 Fighting Falcon (USAF) ? 7.679;
  6. Bombowce strategiczne B-52H Stratofortress (USAF) ? 5.041;
  7. Drony MQ-1 Predator (USAF) ? 2.274;
  8. Drony MQ-9 Reaper (USAF) ? 2.188;
  9. Samoloty bliskiego wsparcia AV-8B Harrier II (USMC) ? 1.650;
  10. Samoloty wielozadaniowe 5. generacji F-22A Raptor (USAF) ? 1.535.

Łącznie, samoloty wielozadaniowe i bliskiego wsparcia zrzuciły 48.635 bomb i innego uzbrojenia (72% całości nalotów), bombowce strategiczne 14.236 (21%) oraz drony 4.462 (7%).

Jak podkreśliła kpt. Kathleen Atanasoff, rzeczniczka AFSCENT, przekazane dane nie obrazują całej aktywności koalicji antyterrorystycznej pod dowództwem Stanów Zjednoczonych, która realizuje bombardowania przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w ramach operacji Inherent Resolve, jak również lotniczych sił amerykańskich, podlegających US Army czy Dowództwu Operacji Specjalnych USA (USSOCOM):

Ilość uzbrojenia używana przez każdy samolot zmienia się z powodu wielu czynników, takich jak czas użycia w teatrze działań wojennych, rodzajów misji (np. bliskiego wsparcia sił lądowych, operacji powietrze-powietrze, eskorty, zakazu lotów itp.) czy rodzajów samego uzbrojenia. ? powiedziała kpt. Atanasoff.

Niewspółmierna jest także ilość zrzuconego uzbrojenia do ilości wykonanych misji bojowych, skoro najwięcej lotów wykonały, należące do Marynarki samoloty F/A-18E/F Super Hornet, natomiast, jak wynika z zestawienia, nie zrzuciły tym samym najwięcej bomb na przeciwnika. ?Koniem roboczym? okazały się należące do Sił Powietrznych samoloty F-15E Strike Eagle, szczególnie przeznaczone do tego typu misji bojowych. Ponadto, warto też zauważyć, że w przypadku samolotów bliskiego wsparcia A-10, zwanych popularnie Guźcami (Warthog), każde wystrzelenie 100 nabojów kal. 30 mm z potężnego, 7-lufowego działka GAU-8/A Avenger zostało policzone jako jedna sztuka użytego uzbrojenia.

Rzeczniczka AFSCENT podkreśliła również, że stosunkowo małe liczby przy bombowcach B-52H Stratofortress, które mogą przenieść nawet 31.500 kg bomb naraz, nie oznaczają małej aktywności tychże maszyn, co krótszego pozostawania ich w strefie działań wojennych, gdyż są rozmieszczane w katarskiej bazie lotniczej Al Udeid naprzemiennie z B-1B Lancer. Z kolei niskie wskaźniki w przypadku bezzałogowców i myśliwców F-22A Raptor wynikają z częstszego używania tychże maszyn do operacji rozpoznawczych, zwiadu oraz nadzoru w celu przekazywania informacji do innych samolotów i dowództwa operacji.

Koszty prowadzenia operacji Inherent Resolve, zarówno na lądzie, w powietrzu, jak i na morzu, pochłonęły jak dotąd, według szacunków, kwotę około 13 mld USD.

B-1B Lancer i B-52H Stratofortress. / fot. U.S. Air Force.

Źródło:

military.com: F-15Es, A-10s Leading Air War Against ISIS

Czytaj także:

Bojownicy ISIS prowokują do ataków na ludność cywilną [wideo]

Irak przeprowadził pierwsze naloty przeciwko ISIS w Syrii [WIDEO]

Gen. Raymond Thomas: międzynarodowa koalicja zlikwidowała 60 tys. bojowników ISIS

?Niewidzialne? bombowce B-2A Spirit uderzyły na cele ISIS w Libii

Mosul: ISIS wykorzystuje drony do ataków na wojska irackie

Dwa bombowce strategiczne B-52H wylądowały w Katarze [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.