Radar Raytheon typu AESA w technologii GaN. / fot. Raytheon.

Raytheon przetestował radar AESA dla systemu Patriot

Podczas targów zbrojeniowych IDEX 2017 w Abu Dabi, przedstawiciel amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Raytheon Company poinformował o pomyślnych testach w namierzaniu manewrujących celów powietrznych przez zmodernizowany radar typu AESA, który powstał dla systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot.

W niedzielę, 19 lutego br. podczas targów zbrojeniowych IDEX 2017 (International Defence Exhibition and Conference 19-23 February 2017), które odbywają się w Abu Dhabi National Exhibition Centre (ADNEX) w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Dabi, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon Company, Ralph Acaba powiedział, że koncern przeprowadził pomyślne testy w namierzaniu manewrujących celów powietrznych (samolotów odrzutowych) przez zmodernizowany radar, wyposażony w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array; AESA), który powstał dla systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot.

Radar AESA, bazujący na technologii azotku galu (GaN), w czasie testu prześledził lecące samoloty myśliwskie, imitujące cele, gromadząc dane do kierowania ogniem. Jak podkreśla Ralph Acaba, był to pierwszy eksperyment, gdy obiekty imitujące cele wykonywały manewrowanie, mające utrudnić ich skuteczne namierzenie i śledzenie:

Dzięki technologii GaN nowy radar AESA firmy Raytheon skanuje niebo w zakresie 360 stopni, oferując wysoką niezawodność operacyjną i większe możliwości przy dwukrotnie niższych kosztach operacyjnych. (?) Test ten jest kolejnym dowodem na to, że modernizacja jest gotowa do przejścia w fazę inżynieryjno-produkcyjno-rozwojową. ? powiedział Acaba.

Prototyp radaru AESA w technologi GaN został zaprezentowany publicznie po raz pierwszy w marcu 2016 roku podczas targów zbrojeniowych Winter Association of the United States Army (AUSA), a testy nad nim trwają od 2014 roku w ośrodku Raytheona w Pelham (New Hampshire) od 2014 roku. Sama technologia azotku galu jest rozwijana przez koncern od 17 lat, który zainwestował w nią ponad 300 mln USD w ramach programu Global Patriot Solutions.

Nowy, docelowy radar ma być wyposażony w antenę główną i dwie anteny poboczne, zapewniające wykrywanie i namierzanie celów w zakresie 360 stopni oraz za zadanie współpracować z systemem dowodzenia IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) oraz innymi rozwiązaniami o koncepcji tzw. ?architektury otwartej?, pozostając kompatybilny ze stanowiskiem kierowania ogniem systemu Patriot (Engagement Control Station) i zachowując pełną zgodność operacyjną z systemami NATO.

Radar Raytheon AESA GaN powstaje z myślą o programie US Army o nazwie LTAMDS (Lower Tier Air And Missile Defense Sensor), który ma wyłonić perspektywiczny radar obrony powietrznej średniego zasięgu, jak i z myślą o odbiorcach zagranicznych, w tym dla polskiego programu ?Wisła?.

Wcześniej, w dniu 13 lutego br. Raytheon poinformował o otrzymaniu kontraktu o wartości 202 mln USD na rozpoczęcie prac inżynieryjnych, związanych z modyfikacjami zestawów Patriot dla użytkowników zagranicznych: Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii, Izraela, Japonii, Kataru, Korei Południowej, Kuwejtu, Niemiec i Tajwanu. Zgodnie z komunikatem, prace mają zakończyć się w dniu 31 stycznia 2018 roku.

Źródła:

zawya.com: New Raytheon radar tracks, targets fighter jets

raytheon.mediaroom.com: U.S., allies invest $202 million in Patriot Integrated Air and Missile Defense System

Czytaj także:

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Raytheonem, Autosanem i PGZ S.A.

Nowa oferta konsorcjum MEADS ws. ?Wisły? dla Polski

Fakty i mity o systemie Patriot dla Polski

MSPO 2016: Amerykańsko-izraelski pocisk dla systemów Patriot oferowanych Polsce

Zestawy Patriot trafią do Wojska Polskiego?

Baterie Patriot dla Polski w 2 lata?

Amerykański Patriot na ćwiczeniach w Polsce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.