MIM-104 Patriot by Ralph1989

Raytheon zmodernizuje niemieckie Patrioty?

Koncern zbrojeniowy Raytheon zapowiedział, że jest gotowy do przeprowadzenia w ciągu roku prac modernizacyjnych nad niemieckimi  rakietowymi systemami ziemia-powietrze MIM-104 Patriot, jeśli władze w Berlinie zrezygnują z realizacji konkurencyjnej oferty MBDA i Lockheed Martin. 

Amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon poinformował, że jest gotowy do przeprowadzenia prac modernizacyjnych nad należącymi pod niemieckich wojsk lotniczych rakietowymi systemami ziemia-powietrze MIM-104 Patriot. Amerykańska spółka zapewnia, że w przypadku rezygnacji władz w Berlinie z konkurencyjnej oferty Medium Extended Air Defense System (MEADS) – dzieła koncernów zbrojeniowych MBDA i Lockheed Martin – gotowa jest do wykonania szybkiej modernizacji niemieckich zestawów Patriot. Koncern Raytheon twierdzi, że modernizacja niemieckich Patriot’ów potrwa około 1 roku. Ponadto jak stwierdza wiceprezes Raytheon Wesley D. Kremer (odpowiedzialny za rakietowe systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej), koncern gotowy jest dokonać modernizacji za znacznie mniejszą kwotę w porównaniu z konkurencyjnym systemem MEADS.

Wyrzutnia Patriot niemieckiej Bundeswehry na podwoziu MAN 8x8. /Fot. Darkone na licencji CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons.

Wyrzutnia Patriot niemieckiej Bundeswehry na podwoziu MAN 8×8. /Fot. Darkone na licencji CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons.

Przypominamy, ze koncern Raytheon przegrał w przetargu dotyczącym zakupu taktycznego systemu obrony powietrznej (TLVS) dla niemieckiej armii. Republika Federalna Niemiec podjęła wówczas decyzję o pozyskaniu zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych MEADS. Pomimo klęski, amerykańska spółka nie zrezygnowała ze starań o podbój niemieckiego rynku. Jak informuje komunikat agencji prasowej Reuters, niektórzy urzędnicy ministerialni RFN rozważają możliwość modernizacji zestawów Patriot – spowodowane ma być to wysokimi kosztami programu MEADS. Raytheon twierdzi, że wybór oferowanego przezeń rozwiązania jakim jest modernizacja systemów Patriot pozwoli Republice Federalnej Niemiec na szybkie doprowadzenie obecnie wykorzystywanych zestawów do takiego samego standardu jak w przypadku tych wprowadzanych w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz na znaczne krótko i długoterminowe oszczędności. Ponadto Wesley D. Kremer wyjaśnia, że rząd Niemiec mógłby także pozyskać zaawansowane radary systemu Patriot o polu widzenia 360° opracowywane w ramach oddzielnego programu – prace nad radarami mają potrwać około 5 lat.

Źródło: Reuters – Raytheon says Germany could get Patriot upgrades in a year

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.