Recenzja albumu „Niemieccy Żołnierze II Wojny Światowej”

W tym roku nakładem Wydawnictwa Vesper ukazał się album „Niemieccy Żołnierze II Wojny Światowej”, którego autorem jest Jean de Lagarde. Zapraszam do recenzji!

Osobiście uważam, że niemieckie siły zbrojne podczas II wojny światowej posiadały najładniejsze mundury spośród wszystkich państw uczestniczących w w/w konflikcie. Dowodem na potwierdzenie mojej opinii są na pewno zdjęcia umieszczone w recenzowanej przeze mnie pozycji. Na poszczególnych stronach albumu autor umieścił kilkadziesiąt wybranych przez siebie sylwetek niemieckich żołnierzy walczących na frontach II wojny. Natrafimy tutaj na wizerunki żołnierzy i oficerów niemieckiej piechoty, wojsk pancernych, lotników i marynarzy Kriegsmarine, podwodniaków, członków Waffen SS. Jakkolwiek nie znajdziemy tutaj zdjęć z epoki – oprócz kilku, poprzedzających kolejne lata wojny. Autor przedstawił nam kolorowe fotografie modeli w rynsztunku bojowym. Na każdej stronie widzimy sylwetkę kolejnego żołnierza widzianą z różnych perspektyw. Autor zadbał o każdy szczegół. Dosyć dobrze opisane są tutaj poszczególne części umundurowania i uzbrojenia. Czytelnik może przyjrzeć się z bliska odznakom, odznaczeniom i przedmiotom codziennego użytku.

Jako, że interesuję się historią Waffen SS tak najbardziej zainteresowały mnie sylwetki żołnierzy 7. Dywizji Ochotniczej Dywizji Górskiej SS „Prinz Eugen”, 16. Dywizji Grenadierów Pancernych „Reichsführer SS” czy belgijskich i holenderskich ochotników służących w Waffen SS. Moje szczególne zainteresowanie przykuła także sylwetka dyżurnego kuchennego z frontu wschodniego, gdzie autor przedstawił także niemieckie żelazne porcje żywnościowe, których do tej pory nie miałem okazji nigdzie widzieć.

Książka jest bardzo solidnie wydana. Dobrej jakości papier i twarda okładka sprawiają, że album posłuży czytelnikowi na pewno wiele lat bez szczególnego uszczerbku podczas wielokrotnej lektury. Jakość zdjęć pokazuje naprawdę świetne odwzorowanie umundurowania niemieckich żołnierzy. Nad każdą postacią można spędzić długie minuty, przyglądając się poszczególnym elementom i zagłębiając się w opisy. Jedynym chyba minusem jest zbyt mała liczba fotografii z epoki. Myślę, że bardzo dobrze uzupełniłyby one całość.

Podsumowując, album zdecydowanie osobom interesującym się historią ostatniej wojny, a szczególnie czytelnikom pasjonującym się historią niemieckiego Wehrmachtu oraz Waffen SS. Brawa dla Wydawnictwa Vesper!


niemieccy-zolnierze-ii-wojny-swiatowej-b-iext38909787

Autor: Jean de Lagarde
Tytuł: Niemieccy żołnierze II Wojny Światowej
Wydawca: Vesper
Rok wydania: 2016
Stron: 136
Oprawa: Twarda
ISBN: 978-83-7731-241-4

> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.