Recenzja książki – Alfred Rosenberg. Dzienniki 1934-1944

„Antysemityzm jest elementem jednoczącym  odbudowę Niemiec” czy „Pozwoliliśmy 50 000 żydowskim intelektualistom przekroczyć granicę. Tak jak pragnąłem Przestrzeni Życiowej dla Niemiec, tak myślałem, że Żydzi powinni ją mieć dla siebie – poza Rzeszą”. To dwa wybrane cytaty Alfreda Rosenberga, jednej z najważniejszych postaci w historii III Rzeszy. Dzięki Wydawnictwu Wielka Litera, które wydało książkę Alfred Rosenberg Dzienniki 1934-1944 możemy zaznajomić się bliżej z tą nadal mało znaną w naszym kraju postacią.

Alfred Rosenberg (1893-1946) był jednym z najważniejszych polityków III Rzeszy, Ministrem Rzeszy do spraw okupowanych Terytoriów Wschodnich oraz jednym z głównych ideologów narodowego socjalizmu. Po wojnie skazany na śmierć w procesie norymberskim. Po odkryciu zaginionych dzienników Rosenberga i ich opublikowaniu otrzymujemy do ręki porządnie opracowany materiał dotyczący tego zbrodniarza.

Książkę rozpoczyna „soczysty” wstęp. Dowiadujemy się wielu informacji na temat biografii Alfreda Rosenberga, a także poznajemy historię zaginięcia oraz odnalezienia i publikacji jego zapisków. Dalsze strony zmieniające się w dni, miesiące i lata przybliżają nam ukazują Rosenberga jako jedną z najważniejszych postaci hitlerowskich Niemiec. Przedstawiają jego wizje, poglądy polityczne, plany związane z ekspansją III Rzeszy. Poznajemy jego poglądy rasowe związane ze sprawą żydowską oraz kwestią wschodnich podludzi. Otrzymujemy subiektywne opinie Rosenberga odnoszące się do najważniejszych postaci hitlerowskich Niemiec, poznajemy ich wady, zalety a także przydatność dla „sprawy”. Oprócz swoich towarzyszy Rosenberg opisuje także wybrane postacie zagranicznych polityków, nawet drugiego i trzeciego sortu o których dowiedziałem się po raz pierwszy. Dużo miejsca poświęcone jest także działaniom Alfreda Rosenberga jako Ministra Rzeszy do spraw okupowanych Terytoriów Wschodnich, prowadzonej przez niego polityki ekonomicznej i ideologicznej na kontrolowanych przez siebie obszarach Związku Radzieckiego.

Przyznam się, że po raz pierwszy miałem za zadanie zrecenzowania pozycji źródłowej, dlatego też podczas lektury starałem się jak najdokładniej wejść w treść Dzienników. Momentami książka może okazać się dosyć ciężka we właściwym odbiorze. Wszystko przez mnogość faktów, postaci i wydarzeń sprawia, że aby dobrze odebrać zawarte w niej treści należy się mocno skupić na lekturze. Dodatkowym plusem dla osób redagujących recenzowaną przeze mnie pozycję jest umieszczenie w książce pokaźnej ilości przypisów, ułatwiających czytelnikowi zapoznanie się pokrótce z postaciami wspomnianymi przez Rosenberga w Dziennikach. Oprócz zapisków autora w książce umieszczono ponadto szereg notatek służbowych i przemówień Ministra Rzeszy.

Dzienniki są bardzo porządnie wydane, twarda okładka, dobry papier oraz staranne szycie sprawiają, że książka posłuży czytelnikom przez wiele lat. Całość uzupełnia kilkanaście czarno-białych fotografii. Książkę polecam szczególnie osobom pasjonującym się historią III Rzeszy. Uważam, że po jej lekturze postać Alfreda Rosenberga będzie na pewno bardziej wyraziście poznana.

PS. Niedawno odnaleziono część pamiętników Heinricha Himmlera. Myślę, że ich opublikowanie byłoby nie lada gratką dla miłośników epoki.


                      

Tytuł: Rosenberg. Dzienniki 1934-1944 okladka
Wydawca: Wielka Litera
Rok wydania: 2016
Stron: 671
Oprawa: Twarda
ISBN: 978-83-8032-103-8

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.