Recenzja książki Łukasza Ksyty – Major Hubal. Historia prawdziwa

?Broni nie złożę, munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg.? Autorem tych słów był major Henryk Dobrzański ?Hubal?, twórca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Dowódca, który postanowił po klęsce kampanii wrześniowej, pozostać w Polsce i walczyć przeciwko Niemcom aż do śmierci!

W połowie 2014 roku, nakładem wydawnictwa Iskry, ukazała się książka Łukasza Ksyty, zatytułowana: ?Major Hubal. Historia prawdziwa?. Opowiada ona o życiu i działalności majora Henryka Dobrzańskiego. Jednostki wybitnej, dla wielu do dzisiaj będącej wzorem do naśladowania.

Książka dzieli się na trzy części. W pierwszej możemy poznać losy młodego Henryka, poczynając od lat szkolnych, poprzez służbę w Legionach, wojnę roku 1920, a kończąc na sierpniu 1939 roku. W tej części autor dużo uwagi poświęcił sukcesom sportowym przyszłego majora. ?Hubal? był doskonałym jeźdźcem i znawcą koni. Wygrał w swojej karierze wiele zawodów krajowych jak i międzynarodowych. Niezmiernie ciekawe okazały się fragmenty, dotyczące  kariery wojskowej i życia prywatnego, które układało się tylko do pewnego czasu (w 1937 roku, Dobrzański rozwiódł się z żoną). Odnośnie zaś kariery wojskowej to autor, opierając się na dokumentach twierdzi, że ?Hubal?, tuż przed wybuchem wojny został przeniesiony w stan spoczynku. Jak się okazało, los chciał inaczej.

Druga część książki, najbardziej obszerna, zawiera opis walki prowadzonej przez Dobrzańskiego, poczynając od pierwszych dni września 1939 roku, a kończąc na jego śmierci w kwietniu 1940 roku i późniejszych losach jego oddziału. ?Hubal? został tutaj przedstawiony jako odważny dowódca i sprawny organizator. Na szczególną uwagę zasługuje opis tworzenia Okręgu Bojowego Kielce oraz Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego.

Na trzecią część książki składają się aneksy. Jeden z nich jest zdecydowanie godny uwagi. Mianowicie chodzi o poszukiwania grobu majora Hubala, którego zwłok do dzisiaj nie odnaleziono. Prawdopodobnie jego ciało zostało spalone, jednakże są też przesłanki wskazujące na normalny pochówek. Miejmy nadzieję, że kiedyś się to wyjaśni.

Ogromnym plusem tej książki są fotografie. Widać, że autor przyłożył się w tej kwestii, bowiem co kilka stron możemy zaobserwować jakieś interesujące zdjęcia i to nie tylko Hubala, ale również jego rodziny czy żołnierzy. Nie można się też przyczepić do warstwy edytorskiej, która stoi na dobrym poziomie. Należy także odnotować, że ilość przypisów jest ogromna. Na cale szczęście znajdują się one na końcu książki.

Podsumowując, książkę Łukasza Ksyty ?Major Hubal. Historia Prawdziwa? należy uznać za bardzo dobrą monografię jednego z najwybitniejszych polskich dowódców i żołnierzy. Moja ocena to 8/10. Polecamy!

Autor książki jest współtwórcą i redaktorem strony www.majorhubal.pl oraz autorem książki ?Opoczno i jego związki z oddziałem Hubala?. Jest także autorem wielu artykułów historycznych zamieszczanych w czasopismach krajowych i polonijnych.

Autor: Łukasz Ksyta
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-244-0365-3
Liczba stron: 310
Oprawa: Twarda ze skrzydełkami
major-hubal-historia-prawdziwa

Historyk. Specjalizuje się w dziejach Związku Sowieckiego. Pozostałe zainteresowania to: losy Polaków podczas II WŚ oraz samoloty II WŚ.