Recenzja książki Mariusza Borowiaka – U-977. Ostatni okręt Hitlera

Wraz z końcem września Oficyna Wydawnicza Alma-Press wydała kolejną książkę z serii Nieznane oblicza historii. Tym razem jest to ?U 977. Ostatni okręt Hitlera? opowiadająca historię słynnego rejsu niemieckiego U-boota, którego 107-dniowa podróż stanowi do dzisiaj jedną z największych zagadek końca ostatniej wojny.

17 sierpnia 1945 r. do argentyńskiego portu Mar del Plata zawinął hitlerowski U 977. To swego czasu sensacyjne wydarzenie stało się kanwą nowej książki Mariusza Borowiaka pt. ?U 977. Ostatni okręt Hitlera?. Na 168 stronach publikacji, czytelnik zaznajamia się z detalami tej historii, szczegółami, które do dzisiaj udało się ustalić historykom.

Autor opowiada nam losy samej łodzi, od momentu zwodowania do jej ostatnich godzin, gdy znajdowała się już w rękach amerykańskich. Najważniejszą częścią książki jest oczywiście rejs niemieckiego U-boota. Dowiadujemy się dlaczego niemieccy marynarze zdecydowali się na taką niebezpieczną podróż. Prześledzimy trasę ich żeglugi, zetkniemy się z problemami, które mieli w jej trakcie. Uzupełnieniem całej historii są losy jej ostatniego dowódcy, porucznika marynarki Heinza Schäffera. Ze zrozumiałych względów Borowiak poświęca mu najwięcej miejsca, opisując jego życiorys, karierę w Kriegsmarine oraz powojenne losy. W wielu momentach autor przytacza nam fragmenty wspomnień Schäffera, co jest dodatkowym plusem dla całej historii. Oczywiście należy pamiętać, że do każdych wspomnień należy podejść z rezerwą.

Wokół rejsu U 977 przez lata narosło sporo plotek i hipotez (nazistowskie skarby przewiezione przez załogę okrętu czy informacja jakoby Hitler udał się na jego pokładzie do Argentyny). Mariusz Borowiak przeprowadza nas przez dyskusję jaka nastąpiła po dotarciu okrętu do Argentyny. Argumentuje za i przeciw konkretnym wersjom.

Uzupełnieniem całości jest mnóstwo zdjęć, szkice, mapki, tabele oraz sylwetki niektórych postaci. Dodatkowym smaczkiem dla czytelnika są ciekawostki z życia załogi niemieckiej łodzi podwodnej. Dzięki lekturze ?U 977. Ostatni okręt Hitlera? dowiemy się z jakimi problemami na co dzień borykali się niemieccy marynarze, co jedli, jak spędzali wolny czas, itd. Poznamy także specyfikację techniczną tego typu U-boota

Książka napisana jest przystępnym językiem, nie musimy znać fachowej terminologii, aby przyjemnie spędzić czas przy lekturze. Bibliografia, która dołączona jest na końcu stanowi dowód, że Borowiak ?odrobił pracę domową?, by przedstawić nam historię rejsu U 977.

Autor zadaje sobie i nam pytania odnośnie tajemnic rejsu U 977. Na niektóre z nich nie jest w stanie odpowiedzieć, podobnie jak i inni historycy zajmujący się tematem rejsu niemieckiego U-Boota. Jednakże kilka postawionych przez Borowiaka pytań znajduje uzasadnione rozwiązanie. Kwestia tego czy i inni badacze zgodzą się z tezami autora.

Czasami słyszy się opinie, że książki historyczne są nudne. Reguły tej na pewno nie potwierdza historia rejsu U 977. Przeczytałem ją za jednym podejściem. Na pewno wpływ miało na to jej główne zagadnienie, rozmiary książki (168 stron), ale także umiejętnie przeprowadzona przez autora narracja. Książkę Borowiaka polecam zarówno amatorom historii działań wojennomorskich jak i miłośnikom tajemnic historycznych. Serdecznie polecam tą pozycję. Przyznam, że z jego twórczością zetknąłem się po raz pierwszy. Mam nadzieje, że kolejna książka Borowiaka, która jest w moich rękach okaże się równie zajmująca jak recenzowana przeze mnie ?U 977. Ostatni okręt Hitlera?.

Mariusz Borowiak jest znanym polskim publicystą i pisarzem, który specjalizuje się w tematyce wojennomorskiej. Autor m.in. ?Westerplatte. W obronie prawdy?, ?ORP Gryf. Największy Okręt Bojowy Polskiej Marynarki Wojennej?, ?ORP Wilk. Okaleczony drapieżnik? czy ?Stalowe drapieżniki. Polskie okręty podwodne 1926-1947?.

Autor: Mariusz Borowiak
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma-Press
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7020-554-6
Liczba stron: 168
Oprawa: Twarda
 u_977_ostatni_okret_hitlera_IMAGE1_328289_3

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.