Recenzja książki „Polki przeklęte? Wielkie kobiety ? dramatyczne biografie” Jarosława Molendy

Najnowsza książka Jarosława Molendy przedstawia losy kobiet, które łączny nie tylko narodowość. Nad każdą z nich zawisł zły los, który spowodował, że skończyły nader tragicznie. Były ofiarami prześladowań, niespełnionej miłości, złych opinii czy też przestępczych porachunków. Pomimo ich wewnętrznej siły nie dane im było zaznać łaskawego losu czy cieszyć się pełnią życia. Każda z nich została na swój sposób przeklęta.

Książka Polki przeklęte? Wielkie kobiety ? dramatyczne biografie opowiada historię Eugenii Lewickiej, Janiny Lewandowskiej, Danuty Siedzikówny, Emilii Malessy, Marty Rydz-Śmigły i Wiery Gran. Być może nie jest to dobór postaci, które nie byłyby znane ogółowi, jednak może właśnie takie wybranie nazwisk, o których wielu słyszało powoduje, że książka jest szczególnie ważna. Wielu czytelników może się bowiem zdziwić, jak wiele w tych znanych biografiach umyka często naszej pamięci. Wiemy, że Janina Lewandowska ? córka generała Dowbór-Muśnickiego ? jest jedyną kobietą straconą w Katyniu, jednak mało kto wie, że jej czaszka, wywieziona do Breslau była wraz z kilkoma innymi ukrywana przez polskich naukowców właściwie przez cały okres władzy komunistycznej w Polsce. Dzięki temu nie została zarekwirowana przez aparat bezpieczeństwa.

Jarosław Molenda w sposób mistrzowski zbudował opowieść o kobietach dotkniętych przez zły los. Nie bał się także poruszyć tematów trudnych, jak problem oskarżeń rzucanych przez Wierę Gran na słynnego Władysława Szpilmana. Właśnie ta opowieść zasługuje na szczególną uwagę. Autor zdystansował się w niej od osobistej oceny, tworząc bardzo dobrze udokumentowany opis historiograficzny. Jest to chyba pierwsze, syntetyczne, ale także bardzo dokładne zebranie wielu głosów, które odzywają się w tej sprawie. Sądzę, że ten esej Molendy jest doskonały punktem wyjścia dla szerszej pracy właśnie historiograficznej.

Dodatkowym atutem książki jest doskonały styl prowadzenia narracji. Autor snuje swoją opowieść w sposób frapujący i przyciągający czytelnika. Nie jest to praca stricte naukowa, jednak może właśnie w taki sposób powinny być przestawiane życiorysy trudne, gdzie nie jest możliwa szybka ocena, a każde zdarzenie ma swoje drugie dno i nierzadko bardzo rozbudowany rodowód.

Książkę Polki przeklęte? Wielkie kobiety ? dramatyczne biografie z czystym sumieniem można polecić każdemu czytelnikowi. Jest to kolejny argument na to, że wojna i trudne życie nie są przede wszystkim domeną mężczyzn. Wojna i okupacja skrzywiły wiele życiorysów. Także tych kobiecych, w naszej kulturze przecież od zawsze sakralizowanych.

Autor: J. MolendaWydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2014

ISBN: 978-83-11-13395-2

Liczba stron: 312

Oprawa: Miękka

TANIECFURIIokladkaDOBRA.cdr