Recenzja książki – Polskie Triumfy. 50 Chwalebnych Bitew Polaków, o których każdy powinien pamiętać

Obchodzona w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonała okazja do wszelkiego rodzaju podsumowań. Bierze w nich udział także Portal CiekawostkiHistoryczne.pl, który wydał niezwykle interesującą książkę – Polskie Triumfy. 50 Chwalebnych Bitew Polaków, o których każdy powinien pamiętać. Zapraszam do recenzji!

Czy chcecie dowiedzieć się jak przebiegała ostatnia szarża polskiej kawalerii w historii? Czy interesuje was w jaki sposób wojska hetmana Stanisława Żółkiewskiego pokonały oddziały carskie pod Kłuszynem? Czy ciekawią was losy polskich legionistów pod Kostiuchnówką czy czołgistów 1. Brygady Pancernej pod Studziankami? Na te i inne pytania dotyczące wybranych przez autorów 50 chwalebnych bitew w historii Polski znajdziecie odpowiedzi w recenzowanej przeze mnie pozycji.

Dostajemy do ręki książkę na pewno wyróżniającą się spośród podobnych dostępnych na naszym rynku wydawniczym. Już same gabaryty zwróciły moją uwagę. „Polskie Triumfy..” są bardzo bogato ilustrowane. Każda część, oprócz szczegółowego opisu danego starcia zawiera dużą liczbę zdjęć, map czy portretów. Księga, bo tak chyba mogę nazwać recenzowaną przeze mnie pozycję podzielona jest na sześć rozdziałów, które z kolei zawierają opisy bitew, które zdaniem autorów były najważniejsze dla danej epoki historycznej. Czytelnik znajdzie tutaj oczywiście historie bitew najbardziej znanych jak: Grunwald 1410, Wiedeń 1683, Bitwę Warszawską 1920 czy Falaise 1944. Pojawiają się również starcia mniej rozpowszechnione jak: Bitwa w kraju Dziadoszan 1015, Zawichost 1205 czy Czarnobyl 1920. Selekcja wybranych bitew dokonana przez autorów jest jak najbardziej optymalna. Najmniej miejsca poświęcono historii najnowszej, co jest jak najbardziej naturalne, ponieważ polskie wojska nie biorą praktycznie aktywnego udziału w światowych konfliktach. Choć oczywiście każdy z czytelników ma prawo do subiektywnej oceny, które bitwy jego zdaniem można było pominąć, a które zamieścić w książce.

Oczywiście są tutaj części ciekawsze i mniej przyciągające uwagę. Wszystko zależy także od tego jaka epoka historyczna jest obiektem zainteresowania konkretnej osoby. Na plus można zaliczyć także autorom nieprzesadne zasypywanie potencjalnego czytelnika szczegółami. Rozdziały są właściwie zbudowane, przedstawiona jest geneza danego starcia, jego przebieg oraz krótkie podsumowanie. Niewątpliwie ogromną zaletą jaką mogę zapisać przy „Polskich Triumfach..” jest szata graficzna. Książka jest bardzo dobrze wydana – twarda okładka, rodzaj papieru oraz szycie powodują, że pozycja już na pierwszy rzut oka zwraca na siebie uwagę, stojąc na półce. Jestem przekonany, że osoby, które zdecydują się na jej zakup nie będą żałować wydanych pieniędzy.

Podsumowując „Polskie Triumfy..” są znakomitą pozycją służącą popularyzacji historii Polski. Skierowaną przede wszystkim do osób na co dzień nie interesujących się tematyką zawartą w książce. Nie oznacza to jednak, że po recenzowaną przeze mnie pozycję nie powinien sięgnąć także czytelnik obeznany w historii polskiej wojskowości. Książka warta jest swojej ceny i gorąco zachęcam do jej przeczytania.


 

Autor: Praca zbiorowa

Tytuł:  50 Chwalebnych Bitew Polaków, o Których Każdy Powinien Pamiętać

Wydawnictwo: CiekawostkiHistoryczne.pl

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-240-5472-5

Liczba stron: 560

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.