Recenzja książki Roberta Forczyka – Wojna pancerna na Froncie Wschodnim 1941-1942: Schwerpunkt

W ostatnich dniach otrzymałem do zrecenzowania kolejną pozycję przygotowaną przez Wydawnictwo Vesper, a mianowicie „Wojnę pancerną na Froncie Wschodnim 1941-1942: Schwerpunkt”. której autorem jest amerykański autor  Robert Forczyk. Premiera książki zaplanowana jest na początek kwietnia bieżącego roku. Zapraszam do recenzji.

Tytuł właściwie nie budzi wątpliwości z jaką książką mamy do czynienia. Robert Forczyk bardzo zgrabnie opisuje nam najważniejsze wydarzenia w toczącym się od czerwca 1941 r. konflikcie pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Trzy rozdziały ułożone są w porządku chronologicznym. We Wstępie oraz pierwszej części publikacji autor bardzo obrazowo i syntetycznie ukazuje czytelnikowi zagadnienia taktyczne i  technologiczne. Dowiadujemy się także o siłach obu walczących ze sobą stron, rodzajach uzbrojenia. Osobiście bardzo spodobała mi się część opowiadająca o życiu pancerniaków. Kolejne dwa rozdziały zawierają charakterystykę działań wojsk pancernych na froncie wschodnim odpowiednio w 1941 i 1942 roku. Z pewnością warto podkreślić język, którego używa Forczyk. Autor bardzo sprawnie połączył przedstawienie „suchych” faktów, danych statystycznych z umiejętnym prowadzeniem narracji, która z pewnością nie zanudzi czytelnika. Momentami miałem wrażenie, że siedzę przed wielką mapą frontu wschodniego, na której przesuwają się poszczególne niemieckie i radzieckie związki pancerne. Podczas lektury recenzowanej książki przemierzamy pola bitew pancernych na froncie wschodnim. Niejako „zasiadamy za kierownicą” maszyn niemieckich i radzieckich, a także bierzemy udział w naradach w sztabach obydwu armii. Bardzo dobrym podsumowaniem jest fragment widniejący na tylnej okładce:„Autor wykorzystał niemieckie, rosyjskie i angielskie źródła, aby sporządzić pierwszy tak wyczerpujący obraz i pogłębioną analizę wojny pancernej widzianej oczami obu stron konfliktu – zarówno Niemców, jak i Sowietów”. Podpisuję się w zupełności pod tym zdaniem.

Książka jest wydana poprawnie. Całość tekstu uzupełniają spis map i fotografii, słownik oraz różnego rodzaju załączniki (tabele i zestawia). Jak zawsze w tego typu pozycjach zwracam uwagę na zdjęcia oraz bibliografię. Nie zawiodłem się, jeśli idzie o te elementy. Z czystym sumieniem polecam „Wojnę pancerną..” wszystkim miłośnikom tego rodzaju broni oraz fanatykom frontu wschodniego II wojny światowej. Wiele interesujących faktów, które przedstawia nam autor powoduje, że jest to pozycja godna polecenia. Jak udało mi się zauważyć w planach Wydawnictwo Vesper ma wydanie drugiej części z tej serii, dotyczącej walk wojsk pancernych na froncie wschodnim w latach 1943-1945. Mam nadzieję, że i ta pozycja utrzyma poziom aktualnie przeze mnie recenzowanej.

Robert Forczyk jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Maryland, emerytowanym podpułkownikiem armii Stanów Zjednoczonych. Z „piórem” Roberta Forczyka zetknąłem się przy okazji lektury publikacji traktujących o poszczególnych bitwach II wojny światowej: „Sewastopol 1942 – Zwycięstwo von Mansteina”, „Dniepr 1943 – Przełamanie wału wschodniego Hitlera” czy „Demiańsk 1942-1943 – Mroźna forteca”.


Autor: Robert Forczyk

Tytuł: Wojna pancerna na Froncie Wschodnim 1941-1942: Schwerpunkt

Wydawnictwo: Wydawnictwo Vesper

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-7731-254-4

Liczba stron: 556

>>>>Książkę można kupić tutaj<<<<

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.