F-16C należący do Tureckich Sił Powietrznych. /Fot. TSGT Brad Fallin via Wikimedia Commons.

„Rekordowe” prowokacje tureckiego lotnictwa nad Grecją

Sztab Generalny Obrony Narodowej Republiki Grecji (HNDGS) poinformował, że w (poniedziałek) dniu 15 maja br. w północno-wschodnim, środkowym i południowo-wschodnim rejonie Morza Egejskiego doszło do wielokrotnych prowokacji – 141 naruszeń greckiej przestrzeni powietrznej przez jednostki tureckich sił powietrznych. W tej rekordowej prowokacji brały udział 24 statki powietrzne oraz 2 jednostki nadwodne tureckich sił zbrojnych.

Sztab Generalny Obrony Narodowej Republiki Grecji (HNDGS) poinformował, że w (poniedziałek) dniu 15 maja br. doszło w północno-wschodnim, środkowym i południowo-wschodnim rejonie Morza Egejskiego do wielokrotnych prowokacji i naruszenia greckiej przestrzeni powietrznej przez jednostki tureckich sił zbrojnych (tur. Türk Silahl? Kuvvetleri). Zgodnie z raportami przedstawianymi przez grecką prasę, w poniedziałek, w dniu 15 maja br. do przestrzeni powietrznej Republiki Grecji aż 141 razy bez podania planu lotu oraz uzyskania pozwolenia wtargnęły tureckie samoloty i śmigłowce.

F-16D Fighting Falcon z Greckich Sił Powietrznych. (Źródło: Wikimedia Commons)

Obraz satelitarny Morza Egejskiego. /Fot. Wikimedia Commons

W prowokacji miało brać udział aż 20 myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon (14 z nich miało być ?uzbrojonych po zęby?), 5 morskich samolotów rozpoznawczych i patrolowych CASA CN-235 oraz 19 śmigłowców wojskowych. W każdym z przypadków do identyfikacji oraz odegnania tureckich intruzów zgodnie z międzynarodowymi normami wysłano greckie myśliwce.

W dziewięciu przypadkach miało dojść nawet do ?starcia powietrznego? – piloci obu stron mieli wdać się w ?walkę powietrzną? tzw. dogfight (walki typu dogfight prowadzone są na bliskim dystansie i polegają na wykonywaniu manewrów lotniczych mających pozwolić pilotowi na zajęcie pozycji tuż za maszyną oponenta ? przyp. red.).

W dodatku do opisanych powyżej naruszeń przestrzeni powietrznej greckie MSZ podało, że tego samego dnia w rejonie wyspy Agatonisi w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego doszło do wtargnięcia na wody terytorialne tego kraju dwóch tureckich kutrów rakietowych ? jednostki te pozostały na terytorium Grecji przez około 20 minut, po czym powróciły do Turcji. Zarówno statki powietrzne, jak i jednostki nawodne biorące udział w incydentach uczestniczyły w manewrach morskich pod kryptonimem ?Denizkurdu? (ang. Seawolf ? przyp.red.).

Źródło: mfa.gr defence-blog.com | naftemporiki.gr apokoronasnews.gr | euractiv.com

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.