Oryginalny Fokker D.VII. Źródło fotografii: Narodowe Archiwum Cyfrowe sygn. 1-W-223

Repliki Fokkerów elementem obchodów 100. rocznicy powstania wielkopolskiego [WIDEO]

Trzy repliki samolotów Fokker D. VII, które powstały w ramach projektu ?Wielkopolska Eskadra Niepodległości, będą jedną z atrakcji obchodów setnej rocznicy powstania wielkopolskiego, które odbędą się 27 grudnia w Poznaniu.

Wielkopolska Eskadra Niepodległości jest wspólnym przedsięwzięciem samorządu wojewódzkiego, Politechniki Poznańskiej i Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego. W ramach projektu zbudowano trzy repliki myśliwców Fokker D.VII. Tego typu samoloty przejęli powstańcy wielkopolski w wyniku bitwy o Ławicę 6 stycznia 1919 roku.

Jak czytamy na stronie politechniki[1]:

Repliki samolotów ważą ok. 400 kg (oryginał ważył 540 kg.). Różnią się także poszyciem. Maszyny sprzed 100 lat miały je z impregnowanego lnu, a obecne z materiału polietylenowego. Szkielety konstrukcji stoją na szprychowych kołach podwozia, zamontowano także atrapy karabinów maszynowych oraz linki i popychacze, które konieczne są do sterowania samolotami w trakcie lotu. Samoloty wyposażono w elektronikę, awionikę i silniki na bazie elementów volkswagena (2,2 litra). Śmigła zamówiono w specjalistycznej manufakturze. Maszyny mają też oryginalne malowanie.

Zamieszczono też film prezentujący lot:

 

Maszyny będzie można oglądać podczas ?obozu powstańczego? na Placu Wolności w Poznaniu 27 grudnia.

Szczegółowy program uroczystości >>>tutaj<<<

[1] https://www.put.poznan.pl/pl/aktualnosc/fokkery-pp-na-100-lecie-powstania-wielkopolskiego