Elementy systemu piechoty od Rheinmetall Defence: system żołnierza przyszłości IdZ-ES, karabinek automatyczny RS556, transporter opancerzony GTK Boxer z wieżą LANCE oraz wielozadaniowy bezzałogowy pojazd kołowy MM UGV. / fot. Rheinmetall Defence.

Rheinmetall Defence zaprezentował bezzałogowe pojazdy kołowe

W dniu 17 lipca br. niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall Defence zaprezentował system piechoty XXI wieku (System Infanterie), którego jednym z elementów są wielozadaniowe bezzałogowe pojazdy kołowe (MM UGV).

W poniedziałek, 17 lipca br. niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall Defence zaprezentował system piechoty XXI wieku (System Infanterie), który znacznie zwiększy skuteczność bojową żołnierzy wojsk lądowych w połączeniu z systemami bezzałogowymi i elementami wsparcia ogniowego. Jak twierdzi producent, żołnierz piechoty, który jest centralnym elementem systemu, nadal odgrywa znaczącą rolę na polu walki w ramach nowych scenariuszy operacyjnych współczesnych wojsk lądowych. Piechota musi mieć zdolności do szybkiego i skutecznego prowadzenia ognia, przemieszczania się oraz komunikacji w trudnym, zurbanizowanym terenie, a czasem w ekstremalnych warunkach pogodowych. W obliczu wielu symetrycznych i asymetrycznych zagrożeń muszą oni być w stanie prowadzić walkę z przeciwnikiem ze skalowalną, proporcjonalną intensywnością.

System Infanterie spaja żołnierzy piechoty wraz ich czujnikami oraz uzbrojeniem, w tym systemami bezzałogowymi i pojazdami bojowymi, w wysoce efektywną machinę wojenną, tworząc jednolity obraz sytuacji taktycznej i wprowadzając poszczególne elementy do pętli operacji sieciocentrycznych.

W skład System Infanterie wchodzą następujące elementy:

  • zestawy systemu ochrony osobistej i oporządzenia IdZ-ES (Infanterist der Zukunft ? Erweitertes System), zwanego też Gladius i realizowanego w ramach programu niemieckiego ?żołnierza przyszłości?, który wszedł do służby w 2013 roku i razem z technologią dowodzenia i kontroli TacNet, tworzy kręgosłup całego systemu (czytaj także: Kolejne dostawy zestawów niemieckiego ?żołnierza przyszłości?);
  • modułowy karabinek automatyczny RS556 kal. 5,56 x 45 mm, bazujący na rozwiązaniach austriackiego Steyr-Mannlicher STM556, wraz z granatnikiem RS40, opartym o Steyr Mannlicher GL40 kal. 40 mm. System broni został zaprezentowany w marcu br. podczas targów Enforce Tac 2017;
  • kołowe transportery opancerzone GTK Boxer, wyposażone w dwuosobową wieżę LANCE, uzbrojoną w działko automatyczne MK30-2/ABM kal. 30 mm;
  • oraz, co jest nowością, wielozadaniowe bezzałogowe pojazdy kołowe (Multi Mission Unmanned Ground Vehicle; MM UGV), które w połączeniu z piechotą, umożliwią szybki rekonesans i działanie, ułatwiając operacje bojowe w trudnym terenie, np. w obszarach zabudowanych, w lasach czy górach. W obszarach, w których zagrożenie dla sił piechoty jest szczególnie realne, systemy bezzałogowe mogą skutecznie realizować zadania swoich ludzkich odpowiedników. MM UGV został zaprojektowany z myślą o nowoczesnej, modułowej konstrukcji. Różne zestawy wyposażenia umożliwiają wykonywanie szerokiej gamy misji, w tym rozpoznania i obserwację. Może również w stanie służyć jako platforma uzbrojenia lub w roli transportera, a sterowanie nim odbywa się zdalnie lub w trybie autonomicznym.

Jak podkreśla niemiecki koncern, w przyszłości system żołnierza piechoty będzie mógł integrować inne elementy, pochodzące z systemu piechoty zmechanizowanej (System Panzergrenadier), w wyniku czego powstaną wszechstronne i elastyczne rozwiązania dostosowane do obecnych i przyszłych wymagań pola walki.

Wielozadaniowe bezzałogowe pojazdy kołowe (MM UGV). / fot. Rheinmetall Defence.

Źródła:

rheinmetall-defence.com: The Rheinmetall Infantry System

pressebox.de: „System Infanterie” – Rheinmetalls modularer Ansatz für die überlegene abgesessene Kampfführung

Czytaj także:

Transportery opancerzone Boxer dla Wielkiej Brytanii?

Bezzałogowe wieże Samson Mk.II dla litewskich GTK Boxer

Litwa zamówiła 88 ciężkich kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer

Litwa dołączyła do programu GTK Boxer

Chiny opracowały bezzałogowe ciężarówki dla wojska

Rheinmetall prezentuje film z nowym bojowym wozem piechoty Lynx [WIDEO]

Lynx ? nowy bwp od Rheinmetall

Rheinmetall zmodernizuje transportery opancerzone TPz 1 Fuchs

Powstanie rumuńsko-niemiecki transporter opancerzony Agilis 8×8

Marder Medium Tank RI ? niemiecka oferta czołgu średniego dla Indonezji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.