Era bombardowań z powietrza rozpoczęła się na krótko przed wybuchem I wojny światowej, gdy w dniu 1 listopada 1911 roku włoski pilot niemieckiego samolotu Rumpler Taube zrzucił kilka granatów na tureckich żołnierzy w libijskiej oazie Ain Zara. Dzisiaj, bombowce strategiczne o największym udźwigu, czyli amerykańskie B-52H Stratofortress, B-1B Lancer i rosyjski Tu-160 mogą przenosić bomby i rakiety manewrujące, w tym broń nuklearną, o masie rzędu 30-40 ton na międzykontynentalne odległości? Jak wyglądała ewolucja małych, dwupłatowych maszyn o masie mniejszej niż 5 ton, do ogromnych samolotów o napędzie odrzutowym, zmniejszonej sygnaturze radarowej czy zmiennej geometrii skrzydeł o maksymalnej masie startowej ponad 200 ton? Na to i wiele innych pytań odpowiada kolejna encyklopedia Oficyny Wydawniczej Alma ? Press z serii ?Panorama techniki wojskowej?.
Encyklopedia pt. ?101 słynnych bombowców. Legendarne bombowce od I wojny światowej do dzisiaj? autorstwa Roberta Jacksona pojawiła się na rynku wydawniczym w dniu 23 października 2017 jako drugie wydanie tejże książki nakładem Oficyny Wydawniczej Alma ? Press. Portal Nowa Strategia objął to wydanie patronatem medialnym. Prosta szata graficzna, twarda okładka, jak i papier kredowy reprezentują najwyższy poziom znany z wcześniejszych publikacji tego wydawnictwa. Wcześniejsze encyklopedie autorstwa Roberta Jacksona, których recenzje pojawiły się na naszym portalu to: 101 słynnych samolotów myśliwskich, 101 słynnych czołgów oraz 101 słynnych okrętów.
We wstępie Autor przedstawia zarys historii, rozwoju i użycia nie tylko klasycznych samolotów bombowych, ale również innych maszyn zdolnych przenosić uzbrojenie lotnicze klasy powietrze-ziemia. Jeśli chodzi o same sto jeden modeli samolotów, których opisy są zawarte w książce, są to według typu i przeznaczenia (spis treści dostępny jest TUTAJ):
Podobnie jak we wcześniejszych publikacjach Roberta Jacksona, każdemu typowi samolotu zarezerwowano jedną stronę, na której Czytelnik znajdzie podstawowe informacje i dane taktyczno-techniczne (kraj pochodzenia, klasa, napęd, osiągi tj. prędkość maksymalna, pułap i zasięg, masa, wymiary, tj. rozpiętość skrzydeł, długość, wysokość i powierzchnia nośna oraz przenoszone uzbrojenie). Autor przedstawia zarys historii powstania, wejścia do służby czy użycia bojowego oraz znaczenia danego modelu w rozwoju lotnictwa bombowego. Opis uzupełnia historyczna fotografia oraz kolorowy rzut boczny (dwa fragmenty książki dostępne są TUTAJ i TUTAJ).
Tak jak w przypadku poprzednich książek, struktura poszczególnych opisów jest zwięzła, ale dosyć szczegółowa jak na encyklopedię dla Czytelników oczekujących podstawowej wiedzy lotniczej. Plusem jest naprawdę duża liczba modeli, które są różnorodne i przeznaczone do wielu zadań. Od strony graficznej niniejsza książka prezentuje się na wysokim poziomie, dlatego mogę ją polecić osobom poszukującym encyklopedii lotnictwa bombowego z ostatnich stu lat, będącej przeglądem modeli, które były lub są w użyciu, a także niektórych prototypów. Nie polecam z kolei osobom wymagającym, poszukującym rozległej i bardzo szczegółowej wiedzy o wyżej wymienionych modelach samolotów.
ROBERT JACKSON (ur. 1941 roku we wsi Melsonby, w harbstwie North Yorkshire) ? były brytyjski pilot i instruktor nawigacji, jego aktywne zaangażowanie w lotnictwo trwało wiele lat. Po przejściu na emeryturę jako squadron leader (Sqn Ldr) ochotniczej rezerwy RAF-u (Royal Air Force Volunteer Reserve; RAFVR), został pełnoetatowym pisarzem i korespondentem techniki lotniczej i kosmonautycznej, zwłaszcza w kwestiach strategicznych. Włada pięcioma językami, w tym rosyjskim i napisał ponad 40 książek o tematyce militarnej. Jest także autorem popularnej serii fikcji literackiej o George?u Yeomanie i SAS.
Autor: Robert Jackson
Tytuł: 101 słynnych bombowców. Legendarne bombowce od I wojny światowej do dzisiaj / 101 Great Bombers
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma ? Press
Oprawa: Twarda, foliowana
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-7020-681-9
Liczba stron: 112
Format: 20,5 x 27 cm
>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<